Odborníci vysvetľujú: Ako môže rizikové mäso poškodiť zdravie človeka?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA/ KOŠICE / K trom prípadom na východnom Slovensku v priebehu štvrtka pribudli ďalšie prevádzky, do ktorých sa dostalo mäso z chorého hovädzieho dobytka. Spolu je tak na Slovensku zatiaľ 9 subjektov, ktoré s ním prišli do styku. Mäso na naše územie doviezli už v polovici januára. Inšpektori upozorňujú, že jeho konzumácia môže byť zdraviu škodlivá.
Podľa Európskeho výstražného systému sa inkriminované mäso z poľského bitúnku dostalo nielen na východné, ale už aj na stredné a západné Slovensko. Ide o prevádzky vo Varíne, Kysuckom Novom meste, Trenčíne, Leviciach, Jelšave a Čečejovciach, ktoré momentálne preverujú regionálne veterinárne správy.
Poľské mäso z chorých kráv na Slovensku
"Sú to množstvá od 7,8 kilogramu až do 137 kilogramov. Môžu to byť adresy aj pre vlastnú spotrebu," vyjadril sa Jozef Bíreš riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR. Konzumácia mäsa, ktoré má hnisavé ložiská alebo dokonca nádory môže podľa odborníkov ohroziť zdravie človeka. "V prípade, že išlo o mikroorganizmy, ktoré sú prenosné aj potravinami napr. salmonela, enterobaktérie, listéria a ďalšie, môže dôjsť ku vzniku ochorenia s postihnutím tráviaceho systému - hnačky, nevoľnosť, teplota," vysvetlila Daša Račková z ÚVZ. A to najmä, ak mäso nebolo dôkladne tepelne spracované.
A to aj napriek tomu, že tie najhoršie časti sa zamestnanci poľského bitúnku snažili vyrezať. "Varením, alebo pečením totiž z nakazeného mäsa nemusia škodlivé látky zmiznúť, ako by sme si mohli myslieť," vyjadril sa Peter Šimko z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU Bratislava. Po zjedení takéhoto mäsa hrozia rôzne žalúdočné ťažkosti. Toxické látky v mäse zvyšujú riziko vzniku rakoviny.
Zodpovednosť nesie nielen poľský bitúnok, ale samotní nákupcovia mäsa. "Pokiaľ sa potvrdí ochorenie u ľudí zodpovední je ten, kto posledný predal to mäso spotrebiteľovi," dodal Bíreš.
Mäso z chorých kráv sa malo objaviť aj na školách. Viac sa dozviete vo videu TU: