Zavedenie eura je zavŕšením integračných snáh SR do EÚ
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher
Za zavŕšenie integračných snáh Slovenskej republiky do európskych štruktúr považuje SMK dnešné odporúčanie Európskej komisie (EK) na zavedenie eura na Slovensku od januára 2009.
Za zavŕšenie integračných snáh Slovenskej republiky do európskych štruktúr považuje SMK dnešné odporúčanie Európskej komisie (EK) na zavedenie eura na Slovensku od januára 2009.
Ide o historický moment, povedal predseda Republikovej rady a podpredseda SMK Iván Farkas. "Myslíme si, že zavedenie spoločnej európskej meny môže mať pozitívny efekt na ďalší rozvoj hospodárstva Slovenska". Môže pritiahnuť nových investorov, ktorí by vytvorili nové pracovné miesta.
Farkas však upozorňuje, že zavedenie eura nesie so sebou aj riziká. "Hrozí, že budeme mať problém s udržateľnosťou niektorých maastrichtských kritérií, najmä inflácie." Zvyšovanie inflácie nemusí byť pritom len následkom zavedenia eura, ale aj celosvetového zvyšovania cien energie a potravín, ktoré neobíde ani Slovensko, tvrdí.
Podľa Ivána Farkasa si musíme uvedomiť, že v rámci európskej 27 je na Slovensku najnižšia cenová úroveň a po zavedení eura príde k jej vyrovnávaniu, čo môže mať vplyv na nárast cien a tým aj inflácie. Podľa Farkasa zvýšiť infláciu v budúcnosti môže aj prípadný nárast cien energií, ktoré sú podľa neho v súčasnosti vďaka politike Roberta Fica umelo regulované.
SMK zároveň považuje za problematickú informačnú kampaň k zavedeniu eura. "Ľudia o tom skoro nič nevedia, sú z toho zmätení," konštatoval Farkas. Pripomenul, že posledné prieskumy dokazujú, že väčšina obyvateľov Slovenska nemá dostatok informácií o prechode na spoločnú európsku menu.
Vláda o tom dostatočne nekomunikuje a to sa môže vypomstiť. Zodpovednosťou vlády podľa Farkasa je, aby všetky sociálne skupiny, aj tie najslabšie - sociálne odkázaní alebo dôchodcovia mali pocit, že nie sú takou skupinou obyvateľstva, ktorá na zavedení eura prerobí, ktorá z toho vyjde negatívne.
Na Slovensku sa bude od budúceho roka platiť v eurách. Európska komisia (EK) v dnes zverejnenej konvergenčnej správe skonštatovala, že krajina plní maastrichtské kritéria udržateľne a odporučila Slovensko ako 16. člena eurozóny od januára 2009. Tento verdikt je pritom považovaný za kľúčový, nasledovať by mal viac-menej formálny proces schvaľovania slovenského vstupu do eurozóny v ďalších európskych inštitúciách.
K odporúčaniu komisie zaujme stanovisko Európsky parlament a následne 3. júna Rada ministrov hospodárstva a financií a Európska rada na úrovni premiérov a hláv štátov krajín Európskej únie na summite 19. a 20. júna. V zmysle rozhodnutia rady premiérov a hláv štátov sa definitívne spečatí členstvo Slovenska v eurozóne 8. júla znovu na úrovni Rady ministrov hospodárstva a financií, kde sa tiež schváli konverzný kurz.