Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Veľká novinka na školách. Návrh zákona od OĽaNO žiakov nepoteší
Zdielať na

Veľká novinka na školách. Návrh zákona od OĽaNO žiakov nepoteší

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Zákaz používať elektronické zariadenia, najmä mobilné telefóny či tablety, deťmi a žiakmi v školách počas vyučovania navrhujú poslanci Národnej rady za opozičné hnutie OĽaNO. Preto na blížiacu sa schôdzu parlamentu predkladá skupina poslancov návrh novely zákona o výchove a vzdelávaní. Zákaz nemá platiť absolútne, sú dovolené výnimky uvedené priamo v návrhu zákona.

Poslanci za OĽaNO sú presvedčení, že používanie mobilov a tabletov vedie k čoraz väčšej izolácii jednotlivca od spoločnosti a v prípade používania elektronických prostriedkov deťmi a žiakmi počas vyučovania v školách aj k mareniu výchovného a vzdelávacieho procesu. "Dôvodom na uzákonenie zákazu používania elektronických prostriedkov deťmi a žiakmi počas výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach je skutočnosť, že najmä mobilné telefóny doslova ovládli životy mnohých ľudí, z ktorých najrizikovejšou skupinou sú práve deti a žiaci. Mnohí z nich prepadli doslova nutkavému neustálemu kontrolovaniu obsahu mobilného telefónu (alebo iných obdobných elektronických zariadení, napríklad tabletov alebo tzv. „smart hodiniek“), z čoho môžu vznikať rôzne závislosti," uviedli predkladatelia v dôvodovej správe k návrhu s tým, že takéto správanie možno badať na väčšine obyvateľstva nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Podľa poslancov za OĽaNO je obzvlášť alarmujúce, že elektronické zariadenia pripútavajú k sebe čoraz mladších ľudí a deti, ktoré si už pomaly nevedia bez nich život ani len predstaviť. Poslanci sú presvedčení, že to vedie k čoraz väčšej izolácii jednotlivca od spoločnosti a v prípade používania elektronických prostriedkov deťmi a žiakmi počas vyučovania v školách (pokiaľ nejde o učebné pomôcky) aj k mareniu výchovného a vzdelávacieho procesu dieťaťa alebo žiaka. "To všetko má negatívne dopady na osobnostný vývoj človeka, obzvlášť, ak ide o dieťa alebo žiaka," dodali zákonodarcovia.

Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. septembra 2020.

Pozrite si archívnu reportáž.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy