Slováci plytvajú peniazmi pri kúpe liekov. Generiká by im mohli uľahčiť život
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Slováci pri kúpe liekov plytvajú peniazmi. Rozdiel medzi originálom a takzvaným generikom - teda liekom s rovnakou účinnou látkou zabalený v inom obale vo väčšine prípadov ignorujeme. Rozdiel v cene pritom môže byť až štvornásobný. Príkladom by nám mohli byť Nemci. Hoci si žijú lepšie, uprednostňujú lacnejšie náhrady liekov.
Nezáleží na tom, či používate originál alebo generikum, stojí totiž rovnako aj pacienta a aj štát, pretože poisťovňa prepláca cenu na úrovni generika. Ak chce pacient originál, musí si zaň doplatiť.
V parlamente v utorok porovnávali liekovú politiku. Kým Nemci používajú viac generiká a platia v lekárni menej, Slováci používajú viac originálne lieky a v lekárňach platia viac. "Česi sú 49 ku 51 generickí, Nemci sú generická krajina," potvrdil Peter Musil zo Sekcie farmácie a liekovej politiky ministerstva zdravotníctva. "Originálne lieky sú štvornásobne drahšie ako generiká. Prečo štát netlačí na používanie generík?" pýta sa poslanec NR SR za Smer-SD Jozef Valocký.
Lekárne majú povinnosť informovať
Od roku 2011 sú lekárne povinné informovať pacienta o lieku s nižším doplatkom, ale zaužívané v praxi to zdá sa nie je. Nemci majú pritom v peňaženke viac ako Slováci a v lekárni sa pýtajú na lacnejšie lieky, my to ale nerobíme. "Je od roku 2011 zákonnou povinnosťou u každého lekárnika pri výdaji pacienta informovať. A zároveň je povinnosťou vydať liek s najnižším doplatkom alebo liek bez doplatku," informoval Ondrej Sukeľ, prezident SLK. "V prvom rade musia byť uvedomelí ľudia a pýtať sa lekárnika a lekárnik by tiež mal byť aktívny a rovnako aktívny musí byť aj lekár," povedal Peter Goliáš, analytik INEKO. "Ak nevyužívame generiká tak plytváme, vyhadzujeme peniaze von oknom," dodal.
Z obavy ako to s brexitom dopadne, začali ľudia vo Veľkej Británii zhromažďovať lieky a potraviny: