Separovanie odpadu na Slovensku je stále kritické. V rakúsku problém vyriešili aj výučbou na školách
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Slovensku by možno pomohol nový školský predmet. Práve v škole sa napríklad rakúske deti učia, ako separovať odpad. A prináša im to skvelé výsledky. Na Slovensku zatiaľ drvivú väčšinu odpadu stále vyvážame na skládky. Ministerstvo životného prostredia ale zvolilo iné riešenie - zaviedlo vyššie ceny pre obyvateľov za vývoz odpadu.
Podľa posledných dostupných informácií až 61 percent komunálneho odpadu konči na skládkach, čím sme jedny z najhorších v Európskej únii. Ministerstvo životného prostredia to riešilo tak, že pristúpilo k zvýšeniu ceny za uloženie komunálneho odpadu. "Pred zmenami v tejto oblasti Slovensko suverénne patrilo ku krajinám s najnižším poplatkom za uloženie odpadu. Rakúsko malo 87 eur za tonu, Česko 20 eur, ďalšie krajiny rovnako vyššie poplatky, u nás to bolo 6, 8 eur za tonu," vyjadril sa hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.
Keďže so separovaním je najlepšie začať od školy, zaujímali sme sa, či sa ministerstvo školstva tomu neplánuje venovať intenzívnejšie. "Ministerstvo školstva v súčasnosti neuvažuje zo zavedením enviromentálnej výchovy ako povinného vyučovacieho predmetu. Je v súčasnosti súčasťou iných vyučovacích predmetov ako vlastiveda, prírodoveda a chémia," povedala hovorkyňa Andrea Pivarčiová.
Na spojenej škole na Tildnerovej ulici v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves separujú žiaci v každej triede. Dievčatá z ekologického krúžku ich to učia robiť a dokonca to aj vyhodnocujú. "Dievčatá vymysleli bodovací systém, ako ohodnocujú ako každá trieda recykluje a výsledkom toho je, že sa zapisujú body. Trieda s najviac bodmi získa nejaký výlet," poznamenala učiteľka Iveta Piršelová.
Viac informácií o poplatkoch za uskladnenie odpadu nájdete TU: