Slováci si od lekárov pýtajú antibiotiká do zásoby. Odborníci radia, ako ich správne užívať
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Asociácia na ochranu práv pacientov upozornila, že antibiotiká by sa mali vždy doužívať a pacienti by si nemali naordinovať takto nespotrebované lieky pri ďalšej chorobe. Podľa prieskumu si nespotrebované antibiotiká necháva v domácej lekárničke každý šiesty Slovák. Viete, ako správne antibiotiká užívať a čo s nimi urobiť potom?
Každý šiesty Slovák si antibiotiká, ktoré nespotreboval počas choroby, odloží do domácej lekárničky. Ukázal to prieskum realizovaný v rámci projektu Lieky s rozumom, ktorým Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) upozornila na bezpečnosť pri užívaní liekov. Ako asociácia uviedla v tlačovej správe, antibiotiká by sa mali vždy doužívať a pacienti by si nemali naordinovať takto nespotrebované lieky pri ďalšej chorobe sami, bez porady s lekárom.
"Pri užívaní liekov na predpis, vrátane antibiotík, by sa mal pacient riadiť pokynmi a odporúčaniami lekára. V opačnom prípade môže byť liečba neúčinná, alebo si ňou môže pacient uškodiť," vysvetlila prezidentka AOPP Mária Lévyová. Ako ukázal prieskum agentúry 2muse na reprezentatívnej vzorke 1 012 respondentov, 15 % ľudí si necháva v domácej lekárničke nespotrebované antibiotiká. Základom antibiotickej liečby je pritom podľa asociácie doužívať celé balenie, a to aj v prípade, že sa už pacient cíti dobre.
Slováci si antibiotiká naordinujú aj sami
Z prieskumu vyplýva, že 6 % opýtaných si antibiotiká naordinuje bez predchádzajúceho vyšetrenia lekárom. Od lekára si ich pýtajú pre prípad potreby. Podľa údajov Európskej iniciatívy v oblasti zdravia zomrie ročne 33 tisíc ľudí na bakteriálnu infekciu v dôsledku rezistencie na antibiotiká. Odolnosť baktérií na liečbu postupuje dokonca omnoho rýchlejšie než vývoj nových liekov. K tomuto trendu podľa AOPP pritom prispievajú nielen lekári, ale aj samotní pacienti.
Asociácia na ochranu práv pacientov bola založená v roku 2001. V súčasnosti združuje 49 pacientskych organizácii, ktoré sú zamerané na jednotlivé diagnózy.
Muž išiel do lekárne pre antibiotikum pre svojho syna, ktoré musí dlhodobo užívať. Pri okienku v lekárni ale zostal otec chlapca v šoku. Viac v reportáži TU: