Na IQ olympiáde súťažili nadané deti. Na hodinách v škole sa vraj poriadne nudia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BYTČA / Sobášny palác v Bytči v pondelok patril mladým ľuďom, ktorí majú do vydaja či ženby ešte kopec času. Súťažili tam deti druhého stupňa základnej školy, ale aj ich rovesníci z osemročných gymnázií. Podľa učiteľov sú to žiaci, ktorí sa na niektorých vyučovacích hodinách poriadne nudia.
Na finále IQ olympiády sa stretlo 60 najlepších detí z 11-tisíc prihlásených. Žiakov z rôznych kútov Slovenska. Drvivú väčšinu z nich nominovali ich učitelia, no našli sa aj takí, ktorí sa prihlásili sami. "Rozdiel medzi deťmi bežnými a týmito je, že im to nielen myslí, ale myslí im to veľmi rýchlo a správne. Čiže sa dokážu rýchlo a správne rozhodnúť, a to práve na našich úlohách testujeme," uviedla hlavná organizátorka Daniela Metesová.
Na IQ olympiáde súťažili nadané deti. Na niektorých hodinách sa vraj poriadne nudia
Súťaž je zameraná na logické myslenie, pamäťové schopnosti a samozrejme, vyskúša aj ich vrodenú inteligenciu. "Začínali filmovou ukážkou, ktorá bola zameraná na postreh a riešili logické úlohy," vysvetlil organizátor Jaroslav Tkáč. "Každá časť súťaže mala svoju ľahšiu a aj ťažšiu časť. Čiže asi všetky boli rovnako náročné," povedal Matúš, žiak z Bratislavy.
V súťaži zápolia školáci, ktorí nevynikajú len z jedného predmetu, ako je matematika, ale majú všestranné nadanie. "Nebolo to len počítanie. Bola to skôr tvorivá a kreatívna inteligencia," doplnil Jaroslav Tkáč.
Finále IQ olympiády malo aj svoju praktickú časť, kde deti v trojčlenných tímoch riešili náročné úlohy. "Jedna z nich bola poskladať znak, ktorý mali súťažiaci celý deň na sebe. Niektorí na to prišli, a teda oveľa rýchlejšie vyriešili túto úlohu," povedal organizátor. Museli tiež rozlíšiť znaky v brailovom písme. "Bolo to veľmi ťažké, ale prekvapila nás jemná motorika detí, a teda máme aj úspešných riešiteľov," dodal Jaroslav Tkáč.