Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
V lekárňach už dva mesiace chýbajú očné lieky. Pacientom došla trpezlivosť, podali trestné oznámenie
Zdielať na

V lekárňach už dva mesiace chýbajú očné lieky. Pacientom došla trpezlivosť, podali trestné oznámenie

BRATISLAVA / Aj s odstupom dvoch mesiacov stále chýba v lekárňach 70 až 80 percent očných liekov. Štátny ústav pre kontrolu liečiv slovenskému výrobcovi pozastavil výrobu pre nesterilné prostredie ešte v decembri. Doplácajú na to však pacienti. Oční lekári im predstavujú liečbu, s ktorou nie sú spokojní. A tak cestujú radšej kilometre a hľadajú v lekárňach skladové zásoby. Pacienti sa dokonca obrátili už aj na políciu pre všeobecné ohrozenie.

"Tri mesiace nemám očné kvapky, ktoré sú potrebné, keď sa odlupuje časť sietnice," vraví 79-ročná Prešovčanka, ktorá obehla lekárne v dvoch okresoch, vrátane krajského mesta. Lekári jej povedali, že tento liek sa nedá nahradiť iným liekom. Vec už riešila aj na polícii. "Išla som to podať ako trestné oznámenie pre všeobecné ohrozenie, pretože sa bojím, aby som raz neprišla o zrak," dodala. 

Kritická situácia

Oční lekári sú denne vystavení atakom pacientov. Zodpovednosť by vraj v súčasnej kritickej situácii malo prevziať ministerstvo. "Je to katastrofa, pretože chýbajú antibiotiká, kortikoidy, chýbajú lieky na glaukóm. Neexistuje žiadna náhrada, vypadli už aj podobné lieky, ktoré vyrábajú iné firmy. Tiež je s tým problém. Čiže pacientom musím meniť liečbu, na ktorú boli roky zvyknutí a dobre ju znášali," sťažuje sa očná lekárka Ingrid Dvorská. 

Štátny ústav pre kontrolu liečiv je v úzkom kontakte s výrobcom očných liekov. "Momentálne sa čaká na výsledky simulácie aseptického plnenia. Akonáhle spoločnosť dosiahne vyhovujúce výsledky, inšpekcia by sa mohla uskutočniť začiatkom júna," uviedla hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemiková.

Namiešanie kvapiek

Ministerstvo pritom výpadok očných liekov v čiernych farbách nevidelo. Vtedy odporučili pacientom, aby požiadali o namiešanie kvapiek priamo v lekárni. Tých, ktoré sú na to ale vybavené je pritom veľmi málo. "Bežná verejná lekáreň nie je povinná mať laboratórium pripravené na výrobu sterilných liekových foriem, takže väčšina verejných lekárni tieto očné kvapky nepripravuje," upozornil prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. 

Namiešať očné kvapky by mohli nemocničné lekárne. Tie na to vybavené sú, tí ale vyrábajú prioritne očné lieky pre operačné zákroky. "Môžeme potvrdiť, že po výpadku sa dopyt na tieto kvapky zvýšil, v našich lekárňach ich však dokážeme plnohodnotne nahradiť. Naše farmaceutky informujú o iných náhradách a možnostiach podľa dostupnosti," potvrdila hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Eva Kliská. 

Ľady sa pohli

Zdá sa však, že ľady sa predsa len pohli a ministerstvo zdravotníctva pristúpilo k mimoriadnemu dovozu. "My sme v spolupráci s hlavným odborníkom pre oftalmológiu ešte 14. mája zverejnili možnosť na skupinové použitie registrovaných liekov v tomto odbore a je už na veľkodistribútorovi, ako rýchlo ich dokáže priviesť na Slovensko," informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, 

Pozrite si archívnu reportáž o téme: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy