Napätie v nemocniciach neustáva. Nedostatok sestier riešia aj pracovnými ponukami v Srbsku a Ukrajine
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Napätie medzi vedením Neurochirurgickej kliniky na Kramároch a vedením Univerzitnej nemocnice Bratislava neustáva. Po dodaní nových operačných stolov na neurochirurgiu sa situácia čiastočne upokojila. Postupne sa ale objavil ďalší problém - nedostatok sestier. Riaditeľka nemocnice dostala otvorený list, v ktorom ju klinika žiada o sestry.
Personálny stav na neurochirurgickej klinike je podľa jej prednostu dlhodobo neudržateľný. Celkovo potrebujú 18 zdravotníckych pracovníkov. Ide najmä o sestry a sanitárov. Tí majú podľa Andreja Šteňa už dlhý čas obrovské nadčasy a sú preťažení. "Vzhľadom na nedostatok JIS-kových sestier máme už dlhodobo uzatvorených 4 z 10 lôžok so zvýšenou starostlivosťou. A vzhľadom na nedostatok inštrumentárok, častokrát nevyužívame tretiu sálu a ideme len na 2/3 kapacity kliniky," uviedol prednosta neurochirurgickej kliniky Andrej Šteňo. "Pánovi prednostovi a ostatnému vedeniu kliniky sme vysvetlili, že pri každom osobnom pohovore ponúkame záujemcom prioritne prácu na Neurochirurgickej klinike v nemocnici Akademika Dérera," informovala Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave.
Napätie v nemocniciach neustáva. Nedostatok sestier riešia aj pracovnými ponukami v Srbsku a Ukrajine
Problém s podstavom sestier priznáva aj rezort zdravotníctva. A ten s ním bojuje po svojom. "O možnosti dostať sestry na Slovensko rokujeme napríklad aj s univerzitami na Ukrajine a v Srbsku. Ako benefit pre zamestnankyne nemocníc plánujeme v nemocniciach zriadiť materské školy," píše sa v stanovisku Ministerstva zdravotníctva SR.
Podľa prednostu kliniky ide už o 11. otvorený list riaditeľke nemocnice so žiadosťou o doplnenie stavu sestier. Ten podpísalo až 71 zamestnancov, čo je viac ako trištvrte personálu kliniky. "Nerozumieme, že teraz sa z médií dozvedáme, že sestry ešte na nevzniknuté pracovisko v tej istej nemocnici sú už pripravené," podotkol Andrej Šteňo. "Nie je pravdou, že aktuálne disponujeme sestrami, ktoré by mali záujem o prácu na neurochirurgii," oponuje Eva Kliská. "Tak, ako v najvyššej forme trauma centier v USA, kde je neurochirurg na príslužbe, tak by sa dal riešiť aj Ružinov. Aj v BA sú napríklad detské úrazy mozgu pokryté neurochirurgami na telefón," objasnil prednosta neurochirurgickej kliniky. "V súčasnosti je pre pacientov k dispozícii iba jedno pracovisko neurochirurgie v Bratislave, ktoré funguje nepretržite. Je preto opodstatnené otvoriť ďalšie pracovisko, v tomto prípade neurochirugické oddelenie," informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave. "Vedenie nemocnice zástupcov neurochirurgie na Kramároch ubezpečilo, že klinika zostáva aj naďalej zachovaná a cieľom je, aby do budúcna obe kliniky spolupracovali," píše sa ďalej v stanovisku ministerstva.
noviny.sk
Toto oddelenie je podľa prednostu už v deviatich mestách na Slovensku. "V celom Nórsku je 5 neurochirugií, v celom Dánsku je 5 neurochirugií, v celom Fínsku je 5 neurochirugií a na Slovensku sa má otvárať 13 neurochirugia," povedal Andrej Šteňo. "Keď lekár robí veľa pacientov do roka, má v tom dobré skúsenosti, ako keď to robí raz za čas. Preto je neracionálne, aby sme mali taký počet neurochirurgií," potvrdil aj Peter Visolajský, predseda lekárskeho odborového združenia.