Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Lesné plody sa nesmú zbierať vo väčšine národných parkov. V opačnom prípade sa pokute nevyhnete
Zdielať na

Lesné plody sa nesmú zbierať vo väčšine národných parkov. V opačnom prípade sa pokute nevyhnete

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Ochranári aj tento rok počas sezóny upozorňujú na zákaz zbierania lesných plodov v národných parkoch v treťom až piatom stupni ochrany. V nich totiž platí priorita pre ochranu rastlín a živočíchov. Turisti by mali myslieť na to, že zbieraním plodov nielen poškodzujú prírodu, ale berú potravu veľkého množstva živočíchov. Tí si počas leta a jesene robia tukové rezervy na zimu.

Štátni ochranári každý rok upozorňujú na nezákonnosť zberu lesných plodov v treťom až piatom stupni ochrany, kde je prioritou ochrana rastlín a živočíchov. Zber čučoriedok, lesných jahôd, malín či rôznych druhov húb je na väčšine územia národných parkov Slovenska zakázaný, výnimkou sú len národné parky Slovenský raj, Slovenský kras a Veľká Fatra. Aj tu je ale zber povolený len na vyhradených miestach a pre vlastnú spotrebu. Za porušenie tohto zákazu môžu strážcovia prírody uložiť pokutu, ktorá môže dosiahnuť niekoľko desiatok a stoviek eur.

Zberači v snahe nazbierať čo najviac lesných plodov používajú na zber pomôcky, ktorými často poškodzujú prírodu. V hustom poraste čučoriedok, ktorý ochraňuje pôdu a napomáha tvorbe humusu, vyšliapavajú chodníčky, ktoré sa stávajú možným zdrojom erózie. Zanechávajú po sebe odpad a rušia pokoj aj v odľahlých zónach národných parkov. Dohľad nad dodržiavaním zákona o ochrane prírody a krajiny vykonávajú zamestnanci správ národných parkov alebo dobrovoľní strážcovia prírody.

Na lesné plody je odkázané veľké množstvo živočíchov, ktoré si počas leta a jesene robia tukové rezervy pre prežitie v zimnom období. Hromadným zberom plodov tak zvieratá prichádzajú o ich prirodzenú potravu. Medzi takéto živočíchy patrí najmä medveď hnedý, ale aj drobné hlodavce a rôzne druhy vtákov, pre ktoré sú lesné plody významným sezónnym zdrojom potravy. Následkom je pravidelný a opakovaný výskyt zvierat v blízkosti obývaných oblastí.

Tatry ohrozuje lykožrút. Pozrite si archívnu reportáž.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy