Polojasno
11°
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Meteorológovia vydali výstrahu 2. stupňa! Teplota sa v piatok vyšplhá na tropických 35 stupňov
Zdielať na

Meteorológovia vydali výstrahu 2. stupňa! Teplota sa v piatok vyšplhá na tropických 35 stupňov

Archívne video

Predpoveď počasia

BRATISLAVA / V troch krajoch bude v piatok platiť výstraha 2. stupňa pred vysokými teplotami. Odbor hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva zároveň ľuďom radí v týchto tropických horúčavách piť čistú vodu a kladie dôraz na dostatočný pitný režim.

Ako upozornil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej stránke, výstraha bude platiť pre niektoré okresy Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja od 14:00 do 18:00. Ojedinele sa očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 35 °C. "Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu je v tejto ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká," varujú meteorológovia. V rovnakom čase bude platiť aj výstraha 1. stupňa pred vysokými teplotami v Trenčianskom a Banskobystrickom kraji. Teploty v niektorých okresoch týchto krajov dosiahnu 33 až 34 stupňov Celzia.

SHMÚ

Odborníci radia piť čistú pitnú vodu z vodovodu

Odbor hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR počas horúčav odporúča čistú pitnú vodu z vodovodu ako najvhodnejší nápoj, zvlášť pre deti. Preferovanie vody podľa neho pomôže deťom si osvojiť správne stravovacie návyky a optimálny pitný režim. Takisto je dôležité, aby deti mali zdravé nápoje k dispozícii počas celého dňa a vyhýbali sa nezdravým sladeným nápojom. Množstvo vody, ktoré detský organizmus potrebuje, závisí aj od veku a hmotnosti. U novorodenca sa pohybuje od 60 do 100 ml na kilogram hmotnosti, u batoľaťa 120 ml/kg, u dieťaťa v predškolskom veku je to 100 ml/kg, v školskom veku 70 ml/kg, neskôr sa odporúča za 24 hodín vypiť zhruba 50 ml na kilogram hmotnosti. Veľmi dôležité je aj dodržiavanie približne rovnakých časových intervalov.

Pre spestrenie pitného režimu možno jednorazovo denne ponúknuť deťom aj nesladený čaj, ovocný, bylinkový alebo
nesýtenú minerálnu vodu. Podľa ÚVZ sú nevhodné silne mineralizované vody sýtené oxidom uhličitým, všetky sladené nápoje, nápoje s umelými sladidlami, s obsahom chinínu alebo kofeínu. Ich pravidelné pitie môže prispievať k vzniku zubného kazu i k rozvíjaniu chronických neprenosných ochorení v dospelosti – diabetu, obezite či ochoreniam srdcovocievneho a pohybového systému.

Energetické nápoje sú nebezpečné 

Úrad verejného zdravotníctva tiež upozorňuje, že energetické nápoje pre deti a mládež sú nebezpečné. Energetické nápoje, ktoré často konzumujú mladiství, obsahujú psychostimulačné látky, napríklad kofeín, taurín, guaranu, karnitín a inozitol. Kofeín má na organizmus mladého človeka mnoho nežiaducich účinkov, dokáže extrémne stimulovať centrálny nervový i kardiovaskulárny systém, má výrazný močopudný účinok. Dôsledkom pravidelnej konzumácie energetických nápojov môže byť nespavosť, búšenie srdca, prípadne zvýšenie najmä systolického krvného tlaku. Ďalšou látkou obsiahnutou v energetických nápojoch je aminokyselina taurín. Jej konzumácia môže spôsobovať hnačku, útlm centrálneho mozgového systému alebo poruchy krátkodobej pamäte. Podobné nežiaduce účinky majú i guarana a inozitol, varuje ÚVZ. Dodáva, že viaceré štúdie dali pitie energetických nápojov do súvislosti s častými bolesťami hlavy, žalúdka či celkovou podráždenosťou a únavou.

Prívalový dážď, silný vietor, krúpy a množstvo škôd. Severom Slovenska sa prehnali intenzívne búrky. Viac vo videu: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy