Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Zapáchajúce plienky ako ochrana. Ľuďom na Orave divá zver ničí úrodu
Zdielať na

Zapáchajúce plienky ako ochrana. Ľuďom na Orave divá zver ničí úrodu

ORAVA / Ľudia na Orave si chránia úrodu pred divou zverou skutočne svojsky. Zapáchajúcimi plienkami. Majitelia polí na Zamagurí zasa majú nočné hliadku. Zvieratá však dokážu prekonať všetko - nepomohli elektrické ohrady, ani petardy.

Jasenovskí pestovatelia vsadili na prázdne plechovky, strašiaky, špongie so zápachmi a išli ešte ďalej. Políčko s úrodou lemujú zapáchajúce detské plienky. Aj napriek svojsky urobeným zábranám divá zver zdecimovala pole so zemiakmi. "Od pestovateľov sa množia žiadosti na náhradu vzniknutých škôd spôsobených zverou. Pestovatelia ich požadujú vo finančnej forme, či v naturáliách," uviedol Peter Jákoby, poľovný hospodár PZ Drapáč. Pestovatelia sa nechceli vyjadriť na kameru.

"Ani jeden oplotok nespĺňa základnú normu. Ani jeden elektrický ohradník a títo ľudia požadujú uhrádzať škody," oponuje Peter Jákoby, poľovný hospodár PZ Drapáč. Podla poľovníkov je ale najpodstatnejšie zakladať elektrický oplotok hneď na jar. "Keď tie opatrenia nie sú naštartované už v prvej fáze, zver už potom neodradí nič," vysvetlil Peter Jákoby. Poľovníci na štyroch miestach každý večer plašia zver z polí.

Toto je to miesto, na ktorom gazdovia zo zamaguria trávia dlhé noci, nejde však o romantiku pod holým nebom, odháňajú diviaky, ktoré im ničia úrodu. "O desiatej večer idem strážiť pole, potom prídem domov, pospím si a o druhej ráno som tu zas, strieľam petardy, ale všetko zbytočné," uviedol majiteľ poľa Jozef Bialončík.

Takmer všetky klasy z jačmena sú fuč, navyše, pole rozryli na nepoznanie. A poriadne sa vyšantili aj na úrode zemiakov. Zronení majitelia sú nahnevaní a ťažké srdce majú hlavne na miestnych poľovníkov. "Stále len čosi chránia, ale na nás nikto neberie ohľad," podotkol Jozef Bialončík, majiteľ poľa. 

Polia sú v katastri národného parku, a tak TV JOJ zisťovala, či tam platia pre poľovníkov prísnejšie pravidlá. "Pokiaľ to nie je štvrtý alebo piaty stupeň ochrany, tak si rozhoduje poľovník koľko toho uloví," informoval Jozef Hybler, Štátne lesy TANAPU. Navyše, diviaky chodia na hostinu, keď je ešte tma, vtedy poľovník podľa zákona nemôže urobiť vôbec nič. "Môže sa loviť iba dve hodiny po zotmení a dve pred svitaním, aby bolo jasne rozpoznateľné, že na koho strieľajú," povedal Jozef Hybler.

Poškodení majitelia môžu požiadať o odškodné. Vtedy sa skúma napríklad aj to,ako si svoju úrodu zabezpečili. Tí zamagurskí splnili všetko podľa zákona, namontovali dokonca aj elektrické oplotenie. Diviaky si ale aj tak našli spôsob ako sa na pole dostať

Súvisiace články

Najčítanejšie správy