Polícia zadržala skupinu ľudí, ktorá mala v Európe obchodovať so zvieratami
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si reportáž o šokujúcom prípade. Gang zabíjal chránené zvieratá
MÁLAGA/BRATISLAVA / Španielska polícia zaistila okolo 200 zvierat - vtákov, plazov a cicavcov, s ktorými obchodovala organizovaná skupina v rámci Európy. Zvieratá mali končiť v Maroku. Policajti celkovo zadržali 10 ľudí pre pašovanie, nelegálne obchodovanie, týranie zvierat a falšovanie. Na prípade spolupracuje aj slovenská polícia.
Na prípad upozornil občan organizáciu SEO/BirdLife, ktorá upozornila na tieto skutočnosti Civilnú stráž, tak prípad vyústil do žaloby. Španielska polícia zaistila dokopy okolo 200 zvierat rôznych druhov. O prípade informoval aj web 20minutos.es.
Sieť mala kontakty v niekoľkých krajinách Európskej únie, ktoré poskytovali chránené exempláre na nezákonný vývoz do Maroka, kde je dokázaná existencia rozvíjajúceho sa trhu v Afrike, ktorý si prostredníctvom kráľovstva Alawi vyžaduje veľké množstvo exkluzívnych zvierat, ktoré sa dovážajú nelegálne. Výsledkom operácie vo Fenneci, ktorú koordinoval Europol, a na ktorej sa zúčastnili Portugalsko, Slovensko a Maroko, bolo zatknutie desiatich ľudí za údajné trestné činy pašovania, nezákonný obchod s druhmi, zneužívanie zvierat a falšovanie dokladov.
Civilná stráž skupinu zadržaných osôb sledovala a overovala si, či skutočne zvieratá získali od rôznych dodávateľov. Ukázalo sa, že zvieratá skutočne získali od rôznych dodávateľov so sídlom v Španielsku a iných krajinách Európskej únie. Zvieratá mali byť uskladnené v obchode na predaj zvierat vo Fuengirole a Ronde, v Málage. Potom ich nepravidelne prepravovali do Maroka. Väčšina zo zaistených exemplárov mala rozdielne stupne ochrany v národných a medzinárodných právnych predpisoch.
Na odstránenie prekážok pri policajných kontrolách mali v rámci organizácie registrovaného aj veterinárneho lekára. Ten vydával príslušné zdravotné preukazy pre exotické zvieratá. Hoci údaje vyplnil čiastočne a bez registrácie v úradných záznamoch, aby po opustení Španielska nezanechali žiadne stopy po predaných exemplároch.
Na Slovensku už niekoľko mesiacov platí, zviera nie je vec: