Zatiahnuté
Bratislava
Henrieta
28.11.2024
Ekonómovia si na rozdiel od Andreja Danka nemyslia, že dlhová brzda je "blbosť"
Zdielať na

Ekonómovia si na rozdiel od Andreja Danka nemyslia, že dlhová brzda je "blbosť"

BRATISLAVA / Na ekonomický nápad Andreja Danka, ktorý považuje dlhovú brzdu za - citujem -"blbosť", a tvrdí, že Slovensko by si malo požičať ďalších 7 miliárd, reagoval už aj šéf rozpočtovej rady, či ekonómovia. Analytici hodnotili aj návrh ministra financií Kamenického na zdraženie cigariet, ktorý naopak práve Andrej Danko odmieta. Vyzerá to tak, že predseda Národnej rady analytikov nepríjemne prekvapil.

Celé sa to začalo, keď Andrej Danko v rádiu Expres vyhlásil, že dlhová brzda je "blbosť", ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti by zrušil a Slovensko by malo zvýšiť verejný dlh a požičať si 5 až 7 miliárd eur na investície do infraštruktúry.

Na to mu následne Matovičovci podarovali letenku do zadĺženého Grécka. Na nápady Andreja Danka už zareagoval bývalý šéf Národnej banky a terajší predseda rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Nechápe, prečo si chce šéf národniarov požičiavať, keď vláda nečerpá ani to, čo má teraz.

"Vláda v posledných dvoch rokoch čerpala len približne 50% toho, čo si na daný rok narozpočtovala. Ku koncu roka 2018 tak evidovala nevyčerpaných 1,1 miliárd eur," povedal Ivan Šramko.

Prípadné navýšenie výdavkov o 7 miliárd eur by bez iných kompenzačných opatrení zvýšilo hrubý dlh Slovenska približne o 6 % hrubého domáceho produktu. Rovnaký názor majú ďalší ekonómovia.

"Už aj teraz peniaze, čo máme dostupné tak čerpáme zle a nenaplno, takže priestor tu ešte máme bez toho, aby sme museli zasahovať do dlhovej brzdy,"  Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporitelne.

Zlepšiť by sa skôr mala efektívnosť využívania prostriedkov napríklad na cesty, či nemocnice. Ivan Šramko predsedovi SNS ešte pripomenul volebný program jeho strany: "Vyjadrenia predsedu SNS sú prekvapivé aj v kontexte volebného programu SNS, ktorý rovnako deklaroval snahu o znižovanie verejného dlhu."

Andrej Danko zároveň vyhlásil, že vyrovnaný rozpočet nie je žiaden fetiš.

Ani tu sa príliš nestretáva s odborníkmi v tom, čo by malo Slovensko robiť.

"Skôr sa približovať k nejakému vyrovnanému rozpočtu...skôr znižovať verejný dlh a možno vytvárať aj nejakú rezervu," hovorí Eva Sadovská, analytička Wood & Company.

Čo sa týka Kamenického návrhu na zdraženie cigariet, ktorý Andrej Danko radikálne odmietol, si analytici myslia, že vláda mala v prvom rade lepšie hospodáriť na výdavkovej strane. Nápad topiaceho sa polroka pred voľbami, ked sa snaží zaplátať rozpočet, ale chápu.

"Radšej by som zdanila niečo, čo nemusia ľudia napríklad jesť, ale čo je zdraviu škodlivé," hovorí Katarína Muchová.

Na parlamentné prekáračky sme si už zvykli, ale žiaľ zlé ekonomické rozhodnutia môžu spôsobiť, že to s krajinou pôjde dole z kopca.

Zdražovanie cigariet ja janovším dôvodom pre nezhody v parlamente:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy