Stavitelia zasypali jarky kameňmi. Podľa nahnevaného obyvateľa ide o svetový unikát
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ŠIVETICE / Pri rekonštrukcii cesty v obci Šivetice v okrese Revúca museli stavitelia riešiť problém nespevnenej krajnice. Vymysleli teda variantu, ktorá ale zdvihla tlak jednému z obyvateľov obce. Tvrdí, že ide o unikát, o akom ešte nepočul.
"Ak prídu silnejšie dažde, voda skončí v našich dvoroch," hovorí s obavami jeden z obyvateľov Šivetíc. Jarky, ktorými kedysi odtekala dažďová voda, sú totiž zasypané kameňmi. "Je to rozhodne nie celoslovenský, ale hádam svetový unikát, ako sa dajú riešiť prívalové vody v obciach," uviedol Anton Škvarka, obyvateľ dediny.
Na pár hodín dokonca vlastným autom bránil v prácach pred jeho domom. Týmto gestom chcel poukázať na absurdnosť riešenia. Prvý zasypaný rigol začína pred jeho domom. Jarky pred prvými rodinnými domami zostávajú odkryté, práve tam sa podľa neho bude zbierať voda v prípade dažďov. "Chcú tu vytvoriť štopel, vulgárne povedané, ktorý bude zadržiavať tú zbehnutú vodu a vytopí dom," dodal Škvarka.
Zasypanie jarkov súvisí s rekonštrukciou cesty v obci, ktorú financuje Banskobystrický kraj v rámci rozsiahlej rekonštrukcie ciest. Pri prácach vraj zhotoviteľ narazil na nefunkčný odvodňovací žliabok pri ceste. "Bolo preto nevyhnutné spevniť vozovku a odvodniť povrch tejto vozovky, aby aj naďalej nefunkčný odvodňovací žliabok neznehodnocoval novozrekonštruovanú cestu," uviedla hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja Marcela Glevická.
Podľa pána Škvarku údajne najskôr plánovali rozobrať mostíky, potom chceli do jarkov vložiť rúry, nakoniec ale skončili pri tretej variante. "Začali voziť ostošesť tieto kamene a začali ich zatláčať. Vraj to bude trativod," objasnil Škvarka.
Krajnicu to zrejme spevní, no obáva sa, že časom sa utlačený trativod zanesie a voda nebude stíhať odtekať. Kompetentní vraj riešenie prijali v priebehu asi desiatich dní. "Rovnako tak bolo odporúčané Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou, ktorá má pod týmto žliabkom položený vodovod a ten musí zostať servisovateľný," dodala Glevická.
Po intenzívnych dažďoch mávajú obyvatelia v okrese Dunajská Streda problémy s vodou. Pozrite si archívnu reportáž.