Polojasno
11°
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Šimon nemal ani 3 roky, keď mu diagnostikovali leukémiu. Lekári vyskúšali novú liečbu, zachránili ho vlastné bunky
Zdielať na

Šimon nemal ani 3 roky, keď mu diagnostikovali leukémiu. Lekári vyskúšali novú liečbu, zachránili ho vlastné bunky

BRATISLAVA / Malý Šimon podstúpil špeciálnu imunoterapiu bunkami, pretože už absolvoval všetky dostupné liečby a leukémia sa mu dovtedy vždy vrátila. Dnes po roku je v poriadku. Novú liečbu dostal vďaka spolupráci Národného ústavu detských chorôb s ich kolegami z Viedne. V súčasnosti sa v Bratislave pripravujú na to, aby o rok alebo dva bolo aj u nás centrum pre bunkovú terapiu.

Šimon nemal ani 3 roky, keď jeho mame oznámili - je to leukémia. Hoci bojoval, choroba sa vždy vrátila. Napokon všetky nádeje upierali na transplantáciu krvotvorných kmeňových buniek, avšak márne. "Bohužiaľ do roka sa to vrátilo, transplantácia to je už to najväčšie čo môžete dostať, potom už neviete, že čo," vyjadrila sa matka Šimona Jana Milová. 

Chlapec bol jeden z dvoch slovenských detí, ktoré po vyskúšaní všetkej dostupnej liečby skúsili nový prístup. Práve u neho to znamenalo šancu žiť. Namiesto nemocničnej izby sa dnes v škole učí čítať a písať. "Musím zaklopkať, teraz sme už čistí," poznamenala mama Jana.  Pomohli mu jeho vlastné bunky, ktoré v laboratóriu takpovediac naprogramovali, a po vrátení do jeho sa rozmnožili, a bojovali proti rakovinovým bunkám.

"Pacientovi sa odoberú jeho zdravé bunky, takzvané T- lymfocyty, tie sa pošlú do laboratória, kde sa génovým inžinierstvom upravia. Potom sa pacientovi vrátia späť do tela a začnú sa rozmnožovať. Začnú vychytávať a ničiť tie nádorové leukemické bunky," vysvetlila prednostka kliniky Detskej hematológie onkológie  LF UK A NÚDCH Alexandra Kolenová. 

Práve tento týždeň navštívil Bratislavu onkológ z Chicaga, kde v roku 2012 dostala liečbu Emily. "Prvé dieťa, ktoré dostalo túto liečbu, sa má už 7 rokov dobre," poznamenal Stephen Hunger, detský onkológ z detskej nemocnice vo Philadelphii. 

Národný ústav detských chorôb čaká veľký audit, aby sa mohli stať centrom pre bunkovú terapiu.  "Verím, že do 1- 2 rokov by sme sa mohli stať takýmto centrom," dodala lekárka Kolenová. Dovtedy to dokážu robiť v spolupráci s Viedňou.

Na Slovensko zavítali TOP onkológovia. Viac sa dozviete TU:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy