Premenlivé jesenné počasie vplýva na naše zdravie. Lekári radia, ako svoju imunitu posilniť
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Teploty ráno len niečo nad nulou - cez deň aj nad 20 stupňov Celzia. Ráno bunda - na poludnie tričko. Ochorieť počas babieho leta môžeme ľahko. Lekári odporúčajú viac vitamínov a malým zázrakom môže byť otužovanie.
No nie je otužovanie ako otužovanie. Vykúpať sa v 14-stupňovej vode môže byť síce fajn, ale aj riziko, že ochoriete. Najspoľahlivejšou prevenciou je každodenné otužovanie, napríklad studenou sprchou. A zvlášť v tomto období, keď sa podľa dátumu už nachádzame v období pravidelných jesenných prechladnutí, sopľačiek a kašľa. To, že tu máme babie leto a cez deň aj viac ako 20-stupňové teploty, nás zvádza skôr priveľa sa obliekať, nie málo ako by sa možno zdalo. "Keď sa naobliekame, spotíme sa, a to je to nebezpečie vzniku rinitídy - nádchy," povedala športová lekárka Alena Urvayová. Pot a vlhko sú rizikom, keďže na ne reaguje pokožka i svalstvo.
"Otužovanie je jeden z dobrých spôsobov, ako sa vyhnúť sezónnym chorobám, chrípkam a nádcham. Najjednoduchšie je začať chodiť ľahšie oblečený," vyjadril sa inštruktor WHM Viktor Schiller. Dá sa to začať napríklad cestou do práce, keď sa pohybujeme. Postupne si totiž telo vybuduje odolnosť a naštartuje akýsi vnútorný radiátor, ktorý bráni podchladeniu.
Ako sa správne otužovať v sprche?
Popri otužovaní studeným vzduchom sa môžeme otužovať aj studenou vodou, napríklad v sprche. Postupne začneme od chodidiel nahor, cez brucho ruky až k oblasti srdca. "Dávať si 2 minúty sprchy studené a tým už človek fakt poriadne podporí odolnosť na chlad," pokračoval Schiller. Otužovanie nielen zníži pravdepodobnosť výskytu infekcie dýchacích ciest, ale aj citlivosť na chlad, napríklad pri anémii.