Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Unikátna operácia v žilinskej nemocnici. Lekári pomohli dievčatku so skoliózou chrbtice
Zdielať na

Unikátna operácia v žilinskej nemocnici. Lekári pomohli dievčatku so skoliózou chrbtice

Zdroj: Facebook - Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

ŽILINA /  Dvanásťročnej Lenke z Chorvátskeho Grobu ako prvej pacientke so skoliózou na Slovensku vložili lekári do chrbtice nový typ detského fixátora. Niekoľkohodinový zákrok podstúpila v žilinskej Fakultnej nemocnici s poliklinikou, kde ju operoval lekársky tím pod vedením primára Juraja Popluhára. Fixátor umožní mladej pacientke ďalší rast chrbtice a zabráni ďalšiemu zhoršovaniu deformity chrbtice.

V žilinskej nemocnici operujú deformity chrbtice detských i dospelých pacientov v najväčšom rozsahu na Slovensku. Pre malé deti tu využívajú dynamické fixátory už niekoľko rokov, systém detský Polaris 4,75 však použili prvý raz. "Výhodou tohto fixátora je predovšetkým nízky profil zabraňujúci tlaku na svaly a kožu po jeho aplikácii aj pri veľmi štíhlych deťoch. Systém je na koncoch pevne fixovaný, teda pri raste nemôže zarastať na koncoch, čo by zastavovalo jeho funkčnosť. Systém ako prvý na trhu disponuje tzv. axiálnymi vnútornými konektormi. Tieto umožňujú bezpečné ukrytie spojovacích distrakčných tyčí s veľkou rezervou na dlhodobé aktívne distrakcie umožňujúce rast chrbtice," priblížil výhody nového systému primár oddelenia pediatrickej ortopédie FNsP Žilina Juraj Popluhár.


Lenke z Chorvátskeho Grobu, ktorá ako prvá na Slovensku podstúpila unikátnu operáciu, sa deformita chrbtice prudko zhoršovala a konzervatívna liečba zlyhávala. "Idiopatická skolióza ovplyvňuje vitálnu kapacitu pľúc, obehový systém a môže dôjsť aj ku kardiologickým problémom," uviedol primár pediatrickej ortopédie.

Školáčka Lenka pociťovala obmedzenia aj v škole, kde už nezvládala sedieť počas vyučovania v klasickej lavici ako ostatní spolužiaci. "Operácia dopadla úspešne, nasledovať bude rekonvalescencia, ktorú postupne absolvuje v domácom a kúpeľnom prostredí. Vďaka zákroku týmto dynamickým systémom vieme preniesť dieťa cez obdobie, keď by sa deformita chrbtice bez nášho zásahu výrazne zhoršila a konečné riešenie by bolo výrazne komplikovanejšie," zdôraznil Popluhár.

V žilinskej nemocnici ročne vykonajú viac ako sto zákrokov u pacientov s deformitou chrbtice. Najmladším pacientom bolo 17-mesačné dieťa s tuberkulózou chrbtice, najstaršia pacientka mala 60 rokov.



Súvisiace články

Najčítanejšie správy