Pred štyrmi rokmi postihla Vysoké Tatry veterná kalamita
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Približne po 15.30 hodine 19.novembra 2004 čakala Vysoké Tatry zaťažkávajúca skúška
Vo Vysokých Tatrách zostala spúšť, silné nárazy vetra nechali za sebou takmer 50 kilometrový dlhý pás vyvrátených stromov. Popri vládnom výbore pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier vznikol Mimovládny výbor Naše Tatry (MVNT).
Popadané stromy vyvolali verejné diskusie, pri ktorých mali ochrancovia a lesníci na katastrofu protichodné názory. Spôsobená škoda sa vyšplhala na 8,7 miliárd korún (okolo 266 miliónov Eur).
SITA/Rastislav Ovšonka
Nárazy silného vetra, ktorý v Poprade dosahoval až 123 km/h, čo je sila okránu, si vyžiadal dva ľudské životy.
SITA/Rastislav Ovšonka
Prvý rok bola na mieste solidarita. Slováci aj naši susedia začali takmer okamžite zbierať peniaze na obnovu Tatier. V druhom roku sa naše veľhory nevyhli politickým hrám. Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa (HZDS) poslal v roku 2006 do chránenej Tichej a Kôprovej doliny lesné stroje. Ochranári začali územie chrániť vlastnými telami. V treťom roku po ničivej kalamite do mocenských bojov vstúpil lykožrút. Podľa lesoochranárov tento chrobák zničil stromy na ploche, ktorá sa rovnala rozlohe poškodenej veternou smršťou.
Keď sa situácia trochu upokojila, začali sa ozývať investori, ktorí mali záujem rozširovať v národnom parku svoje podnikateľské aktivity. Na svoju obranu dnes tvrdia, že sa len snažia z Tatier vybudovať moderné stredisko, ktoré by bolo kvalitou i službami porovnateľné s inými európskymi strediskami. Podľa nich je tento proces nezvratný a návštevníci by mali pocítiť zmeny do rokov 2010 až 2012.