V nočných hodinách už lieky nedostanete. Nový rok prináša zmenu aj pre mnohé lekárne
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
VÝCHODNÉ SLOVENSKO / Keď v nočných hodinách z pohotovosti odídete s receptom, môže sa vám stať, že vám lieky nebude mať kto vydať. Po novom roku totiž došlo k zmene legislatívy a tá sa dotkne hlavne menších miest. Práve tam v noci už pacienti zrejme nenájdu lekáreň, ktorá by bola otvorená. Za liekmi tak budú musieť cestovať do väčších miest, alebo čakať do rána, kým lekárne znova otvoria.
"Len slepo dúfať, že nič sa nestane do vybratia lieku? A kto ponesie zodpovednosť?" pýta sa Metod Hulaj, pediater a lekár detskej pohotovosti. Aj keď lekári slúžia na pohotovosti do 22:30, môže sa stať, že ak odídete s receptom, nebudete si ho mať kde vybrať. Môže za to zmena legislatívy. "Do konca roka 2019 sa pohotovostná služba realizovala od 7:00 do 22:30. Po novom roku nie je spádové územie a ani čas exaktne definovaný," informoval Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory.
V Humennom, v Snine, vo Vranove nad Topľou, ale aj v ďalších menších okresných mestách si už lieky po 20:00 nevyberiete. Ostáva buď cestovať do väčších miest, alebo si lieky vybrať až nasledujúci deň. "Sú také situácie, keď pacient môže byť v ohrození bez príslušnej liečby," povedal Metod Hulaj.
Kým ambulantná pohotovostná služba dostáva paušál a je hradená z verejného zdravotného poistenia, lekárnici slúžia dobrovoľne a zadarmo. "Vzhľadom k tomu, že zdravotné poisťovne neplatia lekárňam za vykonávanie lekárenskej pohotovostnej služby a ich vyťaženosť v pohotovosti im nepokryje náklady na prevádzku, lekárne nechcú vykonávať lekárenskú pohotovosť dlhšie," píše sa v stanovisku Prešovského samosprávneho kraja. "90% lekární nevybavilo ani jedného pacienta v čase od 20 do 22,30, takže tá služba bola vysoko neefektívna," dodal Ondrej Sukeľ.
Lekár so listom obrátil na ministerstvo zdravotníctva, na prešovskú VUCku, aj na prezidentku. "Zdravie pacienta je pre nás prvoradé. Pacient bez lieku, bez receptu nie je kompletne vybavený," tvrdí Metod Hulaj. Podľa prešovskej VUCky samosprávne kraje nemajú v oblasti zdravotníctva žiadne príjmy od zdravotných poisťovní ani do štátu, z ktorých by za tieto služby mohli prípadne platiť. "Možným riešením situácie je, aby zdravotné poisťovne dohodli s prevádzkovateľmi ambulantných pohotovostných služieb výdaj liekov v nevyhnutnom množstve po vyšetrení priamo na ambulancii, a aby ambulanciám za túto službu a vydané lieky zdravotné poisťovne zaplatili," píše sa v stanovisku. "Bez lekárnika sa nám bude veľmi zle pracovať. Veľmi zle. Aj lekárnici majú mať zaplatené za prácu, ktorú urobia pre zdravie pacienta," prezident Slovenskej lekárnickej komory.