Tím, ktorý preveruje prípad Gorila, bol posilnený. Vyšetrovatelia majú voľné ruky
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Tím, ktorý preveruje kauzu Gorila, bol posilnený a okrem vyšetrovateľov doň pribudli aj analytici. Povedal to prezident policajného zboru Milan Lučanský, podľa ktorého majú vyšetrovatelia pri práci voľné ruky. Spis s názvom Gorila zverejnil na internete anonym pred vyše ôsmimi rokmi.
Tím, ktorý preveruje prípad kauzy Gorila, bol posilnený a okrem vyšetrovateľov doň pribudli aj analytici. Uviedol to v stredu na tlačovom brífingu prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský, podľa ktorého majú vyšetrovatelia pri práci voľné ruky. "Ja sa neobávam, že by došlo k akémukoľvek zlyhaniu. Príde doba, keď budeme o veciach informovať. Budete sami svedkami toho, že je to zákonné a objektívne vyšetrovanie," uviedol Lučanský.
Ešte na jeseň minulého roka odišiel do civilu šéf vyšetrovacieho tímu Lukáš Kyselica a na jeho miesto nastúpila podľa medializovaných informácií Martina Babacsová. Spis s názvom Gorila zverejnil na internete anonym v závere roka 2011. Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Holúbek v ňom opisuje odposluchy zo stretnutí v konšpiračnom byte na Vazovovej ulici v Bratislave, kde sa údajne v rokoch 2005 a 2006 schádzali viacerí funkcionári z čias druhej vlády Mikuláša Dzurindu so spolumajiteľom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom.
„Tím ma voľné ruky a pracuje v zmysle zákonov a nemám obavu, že by sa mohli objaviť nejaké problémy. Bol posilnený o vyšetrovateľov a analytikov a som pripravený pomôcť pri personálnych požiadavkách alebo pri potrebnom materiálno-technickom zabezpečení. Práca by sa tým urýchlila. pretože v niektorých čiastkových prípadoch už hrozia premlčacie doby,“ povedal Lučanský.
Šéfa polície sa novinári pýtali aj na prípady podozrivých sudcov, ktoré vyplynuli zo zaistenej komunikácie obžalovaného Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema a tiež na vyšetrovanie prípadu bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Ten čelí obvineniu z marenia spravodlivosti.
„Treba počkať, ale môžem garantovať, že na všetkých prípadoch sa pracuje. Nebudem dopredu hovoriť, čo budú vyšetrovatelia robiť. Sú vytvorené špecializované pracovné skupiny a príde čas, kedy budeme o týchto prípadoch informovať,“ dodal Lučanský. Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka je obvinený v prípade zvukovej nahrávky z kauzy Gorila, v médiách sa však objavil aj videozáznam z jeho kancelárie, na ktorom je bývalý minister financií či dopravy Ján Počiatek.
Polícia preveruje aj prípad podozrivých sudcov, medzi ktorými je aj bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská. Skupina sudcov podľa medializovaných informácií intenzívne komunikovala s Marianom Kočnerom o viacerých súdnych prípadoch či rozhodnutiach.
Aj keď zo spisu Gorila vyplývajú podozrenia z rozsiahlej korupcie, žiaden prípad sa zatiaľ nedostal pred súd. V byte bol podľa zvukovej nahrávky a analytického prepisu aj predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý návštevy nepotvrdil ani nevyvrátil.
V noci z utorka na stredu 16. októbra minulého roku sa navyše na webovom odkaze objavil aj 39-hodinový zvukový záznam údajného odpočúvania. Kópiu, pravdepodobne, zaistil vyšetrovací tím prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej pri jednej z domových prehliadok u Mariana Kočnera.