Zrkadlom stavu ekonomiky sú pracovné ponuky. Tých je najmenej za ostatné tri roky
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Zrkadlom stavu našej ekonomiky sú aj pracovné ponuky. Napríklad na najväčšom slovenskom portáli zaznamenali najmenší počet ponúk za posledné 3 roky. A podľa odborníkov ich počet môže klesnúť ešte viac. Dôvodom je útlm priemyslu a klesajúci export.
Svetová ekonomika má veľa strašiakov, čo sa prejavuje v neistote, ale aj prepade predaja áut po svete. To všetko má dosah na našu otvorenú ekonomiku.
"V novembri boli exporty nižšie viac ako štyri percentá a to najviac zasahuje priemysel a to vidíme na trhu práce," hovorí Ľubomír Koršnák, analytik Unicredit bank.
Voľných miest eviduje tak najmenej za posledné tri roky profesia.sk.
"Ale stále najlepšie tri roky v našej histórii," dodáva Nikola Richterová z portálu Profesia.sk.
Najhoršie dopadli zamestnávatelia v kožiarskom a odevnom priemysle. Počet pracovných ponúk tam medziročne poklesol o viac ako 46 percent. V automobilovom priemysle, ktorý to tu ťahá, to padlo o pätinu. Rovnako to bolo aj pri manažmente kvality, chemickom priemysle a strojárstve.
Pokles pracovných miest eviduje aj ministerstvo práce. Pre firmy, ktoré budú na tom naozaj zle, sú pripravené krízové riešenia. Jedným z novších opatrení je takzvaný kurzarbeit pochádzajúci z Nemecka. Ide o kompenzované skrátenie pracovného týždňa.
Michal Stuška hovorí: "Toto opatrenie významne pomôže v prípade poklesu zákazok."
Táto situácia naopak nahráva zamestnávateľom, ktorí môžu počítať s väčším počtom uchádzačov, ktorých je na Slovensku stále nedostatok. Najmä tých kvalifikovaných. Naopak za kratší koniec budú ťahať zamestnanci v boji o výšku mzdy. Jedna vec, ktorá sa na slovensku nemení, sú regionálne rozdiely. Najľahšie sa práca naďalej hľadá v bratislavskom kraji a najťažšie v prešovskom.
Pracovný trh ale reaguje na vývoj ekonomiky oneskorene, odborníci preto očakávajú, že sa počet pracovných ponúk ešte výraznejšie prepadne tento rok.
Nikola Richterová vraví: "Väčšiu recesiu očakávame v 2020, kde sa to potom prejaví na väčšom poklese pracovných ponúk, ktorý by už mal byť výrazne nižší."
Situácia na trhu práce je často paradoxná: