Člen ĽSNS Grňo sa pre gardistický pozdrav postavil pred súd. Verdikt ale právoplatný nie je
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BANSKÁ BYSTRICA / Ďalší člen ĽSNS na súde. Oblastný predseda kotlebovcov z Ponitria a neúspešný kandidát na primátora Bánoviec nad Bebravou, Anton Grňo, čelil na Špecializovanom trestnom súde obžalobe z extrémizmu. Pred sudcom vysvetľoval gardistický pozdrav, ktorý použil na Najvyššom súde v máji 2018. Dnes si vypočul rozsudok.
Všetko zachytili kamery na chodbe najvyššieho súdu, v máji 2018 sa prišiel oblastný predseda kotlebovcov pozrieť na rozhodovanie o väzbe pre 6 mužov obvinených z extrémizmu. Počas toho ako dával prokurátor rozhovor médiám, Anton Grňo zakričal gardistiský pozdrav - "Na stráž".
"Po rozhodovaní predniesol výrok "Na stráž". Prejednávala sa tam extrémistická vec a on tam bol ako verejnosť," vyjadril sa prokurátor ÚŠP. Neúspešný kandidát na primátora Bánoviec nad Bebravou sa na súde bránil, vyhlásil, že je nevinný a neurobil nič protizákonné. Usvedčil ho nielen záznam priamo z budovy najvyššieho súdu, ale aj znalec na politický extrémizmus.
"Vyjadroval som sa tam k pozdravu, ktorý používala Hlinkova garda, a ktorý bol oficiálnym pozdravom v čase ľudáckeho režimu. Moja výpoveď vedie k historickým súvislostiam," vysvetlil Matej Medvecký znalec na politický extrémizmus. Podľa súdu išlo v tomto prípade o doslova učebnicový príklad sympatie k ľudáckemu režimu a muža uznal za vinného. "Je obžalovaný z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačenia základných práv a slobôd. Súd mu uložil peňažný trest vo výške 5000 eur," informovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková.
Anton Grňo sa k rozsudku vyjadriť nechcel. Zo súdu odišiel v sprievode svojich sympatizantov, ktorí nás k nemu nepustili. Predseda strany, za ktorú Grňo kandiduje o súdnom procese informácie nemal, no počkať si chce na to ako rozhodne najvyšší súd. Obžalovaný totiž podal odvolanie, rozsudok tak právoplatný nie je.
Pozrite si reportáž o rozpustení strany ĽSNS: