Zatiahnuté
Bratislava
Emília
24.11.2024
Slováci považujú za najväčšie problémy sociálne a zdravotné zabezpečenie či rastúce ceny a náklady na život
Zdielať na

Slováci považujú za najväčšie problémy sociálne a zdravotné zabezpečenie či rastúce ceny a náklady na život

Archívna reportáž

Vývoj ekonomiky za rok 2019 nás prinútil vytriezvieť. Aké scenáre nás čakajú tento rok?

BRATISLAVA / Slováci považujú za najväčšie problémy sociálne a zdravotné zabezpečenie či rastúce ceny a náklady na život. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometra, ktorý ho realizoval na jeseň 2019. Európska únia (EÚ) znamená pre Slovákov najmä možnosť cestovať, študovať a pracovať či platiť eurom alebo mier. Vo viacerých meraniach sa ukázali rozdiely oproti priemeru EÚ.

Najväčším problémami Slovákov sú podľa prieskumu sociálne a zdravotné zabezpečenie (45 percent) a rastúce ceny, inflácia či náklady na život (38 percent). Oproti európskemu priemeru je to v oboch kategóriach približne dvojnásobne viac (EÚ priemer je 23 a 18 percent).

Za menší problém oproti európskemu priemeru (21 percent) považujú otázky životného prostredia a klímy, uviedlo to 11 percent z nich. Prisťahovalectvo považuje za problém 6 percent Slovákov, u ostatných Európanov sa toto číslo vyšplhalo na 17 percent.

EÚ znamená pre Slovákov najmä možnosť slobodného cestovania, študovania a práce v európskom priestore. Označilo to 60 percent respondentov. Prostredníctvom spoločnej meny eura úniu vníma 50 percent opýtaných Slovákov, čo je takmer dvadsaťpercentný rozdiel oproti európskemu priemeru (32 percent).

Mier vnímajú Slováci a Európania v spojitosti s EÚ takmer zhodne (34 a 32 percent). Pre Slovákov predstavuje EÚ aj nedostatočnú kontrolu vonkajších hraníc, označilo to 32 percent z nich, čo je o 13 percent viac ako pre iných Európanov. Vyššiu kriminalitu uviedlo ako problém 30 percent opýtaných, čo je viac ako dvojnásobok oproti priemeru EÚ (13 percent).

Z merania tiež vyplynulo, že Slováci si EÚ spájajú s asociáciami ako „moderná” a „demokratická” (66 a 69 percent). Za „vzdialenú” ju považuje 48 percent respondentov. V týchto kategóriach nie sú významné rozdiely oproti európskemu priemeru. EÚ by sa však podľa nich mala zamerať najmä na posilnenie vonkajších hraníc (81 percent) či zlepšenie rodovej rovnosti (77 percent). Slováci naopak nesúhlasia so Spoločným európskym azylovým systémom, za je 36 percent Slovákov oproti 66 percentám priemeru EÚ.

Peniaze s toxickým účinkom. Od poslednej krízy vytlačila ECB neuveriteľné množstvo peňazí, kryté však nie sú: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy