Ľudí na Zemplíne vystrašili odporúčania zdravotníkov. Nemali by konzumovať mäso a vajíčka z domácich chovov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ZEMPLÍN / Obyvatelia okresov Michalovce, Trebišov, Humenné a Vranov nad Topľou sú v šoku. Na úradných tabuliach miest a obcí regiónu sa totiž objavil informačný leták zdravotníkov. Pre mimoriadnu situáciu informujú verejnosť o nebezpečenstve PCB látok. Všetci by mali dodržiavať prísne odporúčania.
Ľudia by mali zabudnúť na doterajší spôsob života. Konzumácia produktov z domácich chovov pre nich vraj môže znamenať zdravotné riziko. "Ide o odporúčanie, nie o zákaz. Cieľom odporúčania bolo v čo najväčšej miere informovať verejnosť a tým pádom predchádzať vplyvu v prípade vystavenia sa PCB látkam," informuje hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.
Strážske, PCB látky, Chemko
V letáku sa nachádza až 6 rôznych odporúčaní. Starostovia k nim nedostali žiadne sprievodné informácie. Preto žiadajú, aby sa zdravotníci postavili pred ľudí a odpovedali na ich otázky. "Sami nevieme, že čo s tým. Pochybujem, že ľudia prestanú chovať domáci dobytok a hydinu," myslí si starosta zemplínskej obce Štefan Rovňák.
"Regionálne úrady plánujú v dohľadnej dobe zorganizovať stretnutie so starostami dotknutých obcí," dodala Račková. O toxických následkoch PCB látok sa vie už od roku 1984. Verejnosť sa však o probléme formou letáku dozvedá až teraz, v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie.
Odporúčania z letáku možno môžu zmeniť budúcnosť, nie však minulosť. Výskumy totiž potvrdili, že až polovica tam narodených detí, má choroby, ktoré zapríčinili toxické PCB látky. "Uvedené okresy sú o tomto fakte dlhodobo informované, rovnako aj o rizikách," reaguje Račková. "Treba odškodniť ľudí a dať ich vyšetriť," myslí si starosta obce Nacina Vec Anton Šandor.
Pozrite si archívnu reportáž o téme: