Na Slovensku sa objavilo viacero hoaxov o potvrdenom koronavíruse
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Na sociálnych sieťach sa posledné dni objavujú falošné správy súvisiace s koronavírusom na Slovensku. A práve šírenie poplašnej správy sa považuje za trestný čin, upozorňuje Ministerstvo zdravotníctva SR. Okrem toho od piatka Slovensko zaviedlo na letiskách a hraničných priechodoch prísnejšie bezpečnostné opatrenia. Občanom, ktorí sa vracajú zo zahraničia, budú zaslané aj núdzové SMS správy na ich mobilné telefónne číslo.
V uplynulých 24 hodinách sa zvýšila intenzita správ o potvrdenom prvom ochorení COVID-19 - koronavírus na Slovensku. Polícia Slovenskej republiky, ale tieto správy postupne vyvracia. "Viacerí ste nám do správ poslali "screenshoty" z komunikácií, kde sa objavujú zaručené správy o tom, že koronavírus je už na Slovensku, že sa to celé vo veľkom zamlčuje kvôli parlamentným voľbám, že je na koronavírus uvalené informačné embargo, aby nevznikla panika, a že už existujú zaručené prípady koronavírusu v Bratislave, Trenčíne, Humennom a iných mestách. Opakujeme, že na Slovensku stále NEBOL potvrdený ani jeden prípad," informuje polícia.
Na Slovensku sa objavilo viacero hoaxov o potvrdenom koronavíruse
Rovnako informácie vyvrátilo aj ministerstvo zdravotníctva. "Na Slovensku COVID-19 (koronavírus) nebol doteraz potvrdený. Aktuálne je 127 vzoriek negatívnych," uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Ako ďalej informovalo ministerstvo, rezort je okamžite o výsledkoch informovaný od kolegov z Úradu verejného zdravotníctva. V nadväznosti na to ide okamžitá informácia verejnosti prostredníctvom médií a sociálnej sieti rezortu.
Bezpečnostné opatrenia na Slovensku
Slovensko od piatka zavádza prísnejšie bezpečnostné opatrenia na letiskách a postupne aj na hraničných priechodoch. Vodiči by mali pri návrate na Slovensko cez hraničné priechody počítať s možným zdržaním. Na hraniciach budú vodiči odpovedať na otázky hraničnej polície. Najintenzívnejšie kontroly budú na rakúskych hraniciach. Pokiaľ ide o leteckú dopravu, kontrolovať budú každého cestujúceho, ktorý bude musieť vypísať dotazník a odmerajú jeho telesnú teplotu.
Občanom, ktorí sa vracajú zo zahraničia, budú zaslané aj núdzové SMS správy na ich mobilné telefónne číslo.
Pre verejnosť sú zriadené aj infolinky a e-mailová adresa, kde odborníci odpovedajú na otázky. Pomôcť by malo aj vydanie letákov, ktorými chcú hygienici zvýšiť informovanosť ľudí, aby nechodili zbytočne do čakární lekárov.
Odporúča sa zdravotný stav konzultovať s lekárom telefonicky a v prípade potreby prevoz sanitkou na infekčné oddelenie.
Koronavírus nemá ani pacient hospitalizovaný v michalovskej nemocnici. "Pacient, u ktorého vzniklo podozrenie z nakazenia koronavírusom, bol hospitalizovaný na infektológii michalovskej nemocnice. Výsledky laboratórnych testov však ochorenie nepotvrdili," uviedla vo štvrtok pre agentúru SITA komunikačná špecialistka ProCare a Svetu zdravia Jana Fedáková.