Obavy najväčších podnikateľov na Slovensku: Nezamestnanosť po skončení pandémie môže rapídne narásť
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Nie je možné, aby si štát zobral ešte 50 percent odvodov, keď firma nechá v tejto situácii zamestnanca doma. Vyhlásil to Klub 500, teda združenie najväčších podnikateľov na Slovensku. Tým totiž stále chýbajú opatrenia, ktoré sa budú týkať najväčších zamestnávateľov na Slovensku. Práve oni sú totiž chrbtovou kosťou slovenskej ekonomiky a keď sa oni dostanú na kolená, nezamestnanosť po skončení pandémie narastie raketovou rýchlosťou.
Koronavírus by mohol na celom svete pripraviť o prácu až takmer 25 miliónov ľudí. Nie všetci totiž môžu pracovať z domu a nie všetky firmy sú na to pripravené. “Štát aj v súčasnosti od všetkých podnikateľov, ktorí zastavili, ktorí nefungujú, malých, stredných, veľkých, od každého jedného zamestnanca, z jeho mzdy si berie viac ako 50% vo forme daní a odvodov, čo nie je fér,” uviedol výkonný riaditeľ klubu 500 Tibor Gregor.
Klub 500, teda združenie najväčších zamestnávateľov na Slovensku, požaduje napríklad zrušenie osobitného odvodu pre vybrané finančné inštitúcie. Aby mali k dispozícii prostriedky na riešenie dôsledkov epidémie. Zatiaľ sa totiž stále hovorí iba o pomoci malým a stredným podnikom alebo o peniazoch z Bruselu.
“Brusel, a teda aj nová Európska komisia, veľmi promptne reaguje a snaží sa riešiť situáciu. Nebude to za niekoľko hodín, ani dní, ale treba na to niekoľko týždňov. V minulosti na to bolo treba niekoľko mesiacov až rokov, kým sa takéto procesy mohli zmeniť a zrealizovať,” skonštatoval odborník na eurofondy Ján Rudolf.
Najväčší zamestnávatelia však stále nepociťujú dostatočnú podporu. Selektívna podpora malých a stredných podnikov by podľa nich viedla práve k ich krachu. “Jednoducho je potrebné urobiť čokoľvek, čo bude potrebné, takisto ako deklarovala nemecká vláda, ako deklarovala francúzska vláda, ako deklarovala napríklad britská vláda,” vyjadril sa analytik J&T banky Stanislav Pánis. “Nemôžeme povedať, že vláda bude vládnuť len malým a stredným podnikateľom a na veľkých sa vykašleme. Veľkí sú kostrou každej jednej ekonomiky,” dodal Gregor.
Európsky parlament zvoláva pre pandémiu mimoriadne zasadnutie. Mnoho europoslancov je ale v karanténe. Viac sa dozviete v nasledujúcom VIDEU: