Noviny Špeciál s ministrom Krajčím: Je zdravotníctvo pripravené na náročné dni, zvládneme situáciu s COVID-19?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Už štvrtý týždeň sa snažíme bojovať s koronavírusom. Nasadili sme si rúška, zavreli školy a tiež väčšinu prevádzok a obchodov. Zdravotníctvo je v núdzovom režime a modely naznačujú, že to môže trvať prinajlepšom ešte desiatky dní. Sme na to pripravení? Fyzicky, psychicky i materiálne? O tom sme sa porozprávali s našimi hosťami - ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím, epidemiologičkou Zuzana Krištúfková, psychologičkou Soňou Belanskou. Vyspovedali sme aj pacienta s COVID-19 Jonáš Jirouta.
Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího je Slovensko jedna z najúspešnejších krajín v boji proti koronavírusu. "Zatiaľ nemáme našťastie ani jedno potvrdené úmrtie na COVID-19," vyjadril sa s tým, že keď nastane situácia, že bude treba zabezpečiť lepšiu zdravotnú starostlivosť pre akútnych pacientov, stane sa tak.
Krajčí povedal, že zatiaľ Slovensko "úzke hrdlo" neavizuje v prípade testov. Povedal, že súkromné laboratóriá ich majú ešte dostatok a štát tiež. Na koľko dní presne ešte postačia ale povedať nevedel. Snažia sa však splniť to, čo sľúbili - každodenné testovanie 3000 ľudí. "Ja som si dal taký cieľ, že budúci týdžeň by som chcel vidieť už 2000 testovaní za deň," vyhlásil minister. Predpokladá však, že nových prípadov bude v pomere k testovaným ľuďom menej. "Tie indikácie rozširujeme. Bude sa testovať oveľa viac," pokračoval.
Testovanie seniorov nad 65 rokov
Podľa slov ministra bude veľmi dôležité testovať všetkých seniorov nad 65 rokov v prípade, že hlavný hygienik Ján Mikas oznámi, že už došlo aj ku komunitnému šíreniu. Čo to znamená? COVID-19 sa prenáša už v komunite ľudí, bez zavlečenia vírusu zo zahraničia u niektorej z osôb.
Zdravotníci čakajú na sľubované ochranné pomôcky
Nedostatok ochranných pomôcok a zlá distribúcia. To sú dva problémy, na ktoré sa sťažujú župy na Slovensku a aj samotní lekári, zdravotníci.
"Ja čo viem tak na župy šlo 300-tisíc rúšok a stovky respirátorov. Áno je koronakríza, musíme si pomáhať v tejto situácii," povedal minister s tým, že si ale nevie predstaviť, ako by mali kapacitne distribuovať pomôcky aj do ambulancií lekárov, ktoré patria pod nižšie územné celky. Krajčí tvrdí, že ide o stovky až tisícky ambulancií, na ktoré nemajú dostatok personálu. "Ak príde na tú župu a zoberie si to sám, bude to určite rýchlejší spôsob," poznamenal s tým, že zdravotníckych pomôcok je zatiaľ v štátnych hmotných rezervách dosť. "Máme ešte dosť rúšok, rukavíc, aj ochranných oblekov."
Krajčí: Blackout zatiaľ nehrozí
Minister zdravotníctva v Noviny Špeciál upokojil všetkých Slovákov, že Slovensku zatiaľ "vypnutie" nehrozí. "Chcem teraz všetkých Slovákov upokojiť, že netreba hovoriť, že sa to tu ide zatvárať. Naozaj, ak k tomu príde, bude na to vážny dôvod," vyjadril sa. Podľa jeho slov zatiaľ nič nehrozí ani počas sviatkovej Veľkej noci. Ak by v našej krajine aj k blackoutu prišlo, štát sa na to, aj obyvateľov, pripraví.
Rozhovor s nakazeným na COVID-19
Mladík Jonáš Jirout, pacient s COVID-19 je z Česka a nakazil sa v zahraničí. Momentálne už absolvoval ďalší test na koronavírus. Jeho výsledky by mali byť známe o pár dní. Podľa jeho slov sa už momentálne cíti oveľa lepšie. Opísal aj príznaky, ktoré sa u neho prejavili. "Bolesť hlavy najskôr aj zubov, potom prišla horúčka, zimnica, bolesť rúk a kašeľ. Takto to trvalo asi 3 dni a potom to ustupovalo," opísal.
V deň keď sa vrátil z cudziny - Brazílie, už pomaly cítil príznaky COVID-19. Jeho ostatní kamaráti, ktorí tam boli, podľa jeho slov zatiaľ príznaky nemajú. "Pravdepodobne som sa nakazil cestou domov, keďže cesta trvala 36 hodín. Mal som respirátor, musel som sa ale aj napiť a najesť," vyjadril sa. Jonáš je momentálne v karanténe už 16 dní, keď sa však u neho koronavírus potvrdil, musel dať neskôr na internet video s vysvetlením. Ľudia o ňom šírili nepravdivé informácie, že porušuje domácu karanténu, a mali v sebe zlosť.
Výsledok prijatých opatrení sa ukáže o týždeň
Podľa epidemiologičky by blackout prispel k pozastaveniu šírenia koronavírusu, no otázkou je, čo by bolo v skutočnosti potom. "Je ale otázne aj to, ako by sme to zvládli vydržali," podotkla epidemiologička Zuzana Krištúfková. Podľa jej slov sa účinnosť dodnes prijatých prísnych opatrení ukáže budúci týždeň. "Týmto by som chcela vyzvať občanov, aby vydržali, aby dodržiavali tieto prísne opatrenia. A možno, aby sa tieto opatrenia ešte sprísnili," vyjadrila sa.
"Ak som nositeľ vírusu a nosím rúško, tak rúško zabraňuje až 80% prenosu vírusu. Druhá vec, ak mám rúško chráni ma pred vírusom len na 60%. Toto je význam látkových rúšok, ak sú však navlhnuté, mali by sme si ho vymeniť. Ak viem, že bude vonku dlhšie, tak si treba vziať so sebou druhé," upozornila s tým, že rúška nie je vhodné si často naprávať a dotýkať sa ho.
Ako nosiť rúško - aj vonku
Rúško podľa slov epidemiologičky treba po nosení oprať alebo vyvariť v hrnci, potom ho vyžehliť ale suchou žehličkou, nie parnou. V rozhovore s epidemiologičkou Zuzana Krištúfkovou sa dozviete aj to, ako je to s respirátormi.
Epidemiologička tiež upozorňuje, že ak idem von tak určite nie v skupinách, maximálne dvaja alebo len tí, čo spolu v domácnosti žijú. Ak ste vonku v prírode a nikoho okolo seba cudzieho nevidíte, rúško mať nemusíte. "Ak ale ja vidím, že sa niekto blíži, tak si treba to rúško nasadiť," upozornila ďalej Krištúfková.
(Ne)spokojnosť v domácnostiach
Podľa slov psychologičky Soni Belanskej už prvotný šok majú slovenské domácnosti za sebou. Stavy úzkosti po sprísnení opatrení ale ešte možu nastať. "Ja mám ale pocit, že mnohí máme čas vyplnení. Viacerí sa zaoberáme prácou, home officom a zaoberáme sa deťmi full time," vyjadrila sa psychologička Soňa Belanská s tým, že jej súkromný názor znie takto: "Sme schopní prežiť aj toto."
Psychologička sa ale potencionálne obáva, že ak sa troška od opatrení povolí, ľudia doma prestanú dodržiavať disciplínu. A hoci Slováci reálnu hrozbu napríklad v uliciach, tak ako počas vojny kedysi, nevidia, strach a rôzne negatívne psychické stavy ich postihnúť môžu kedykoľvek.
Podľa slov psychologičky sú vzťahy teraz oveľa intenzívnejšie a po istom čase sa môže stať, že doma nastane ponorková choroba. Ak sa obávate zničenia vzťahu pre aktuálnu situáciu, pozor. "Neznamená to však hlbokú krízu vo vzťahu, ak ten vzťah bol predtým podporný. Je dobré, ak si určíme nejaké pravdilá v tom byte. Ak, si napríklad určíme, že toto bude teraz moja strana bytu a toto tvoja," radí psychologička. Medzi partnermi je ale dobré aj kladenie otázok typu: "ako sa so mnou cítiš, ako ti je, trápi ťa niečo?". Psychologička ale upozorňuje, že netreba nič preháňať.