Dôvera žaluje Slovensko o pol miliardy eur
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: zdravie.sk
Proces žaloby proti štátu sa spustil po tom, čo parlament schválil novelu zákona o zdravotných poisťovniach
Deje sa tak krátko po tom, ako štát odmietol výzvu akcionára na mimosúdne vyrovnanie - Holanďania chceli za zmarenie svojej investície odškodné vo výške takmer pol miliardy eur (15 miliárd Sk).
Premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico výzvu označil za nebotyčnú drzosť a výpalníctvo. Štát si teraz prostredníctvom ministerstva financií bude musieť hľadať právnikov. "Budeme pracovať na výbere arbitra a výbere právneho zastúpenia," povedal pre HN hovorca rezortu Miroslav Šmál. Zatiaľ nie je jasné, v ktorej krajine bude medzinárodný súd prebiehať.
Holandského akcionára Dôvery bude zastupovať americká medzinárodná právna kancelária Sidley Austin LPP, pre ktorú pracoval v minulosti aj nedávno zvolený americký prezident Barack Obama. Podľa českého právnika a experta na medzinárodné arbitráže Rostislava Pekařa ide o jednu z dvadsiatky najlepších právnických firiem na svete, ktoré sa špecializujú na spory medzi štátom a podnikateľmi.
Štát nemusí podľa právnika Romana Prekopa hľadať svojich advokátov prostredníctvom verejnej súťaže. Vedúci právnici si v týchto sporoch bežne účtujú sumy ďaleko prevyšujúce 600 eur (18.075,60 Sk) za hodinu. Ak by aj akcionár spor so Slovenskom vyhral, výšku odškodného musia určiť arbitri. "O konečnej výške budú rozhodovať na základe znaleckých posudkov". Spor môže byť dokonca rozdelený na dve časti - v jednej sa určí, kto má pravdu a v druhej, aká bude výška škody.
Kto bude arbitrom za obe strany, zatiaľ nie je jasné. Podľa riaditeľa spoločnosti HICEE Pietra de Koka výber ich arbitra zatiaľ pokračuje. Kedy si ho bude hľadať Slovensko, nie je zatiaľ známe.
Proces žaloby proti štátu sa spustil po tom, čo parlament schválil novelu zákona o zdravotných poisťovniach. Koaliční poslanci novelou schválili to, že zisk budú musieť zdravotné poisťovne vrátiť späť do zdravotníctva. Okrem akcionára Dôvery avizovali všetky súkromné zdravotné poisťovne kroky na ochranu svojich investícií.
Predarbitrážnu výzvu zaslal v minulom roku aj akcionár Union zdravotná poisťovňa Eureko B.V. So štátom sa nedohodol a o ďalšom priebehu žalôb verejnosti neposkytuje informácie.
Svoj názor na arbitráž po zmene vlastníka zmenilo Apollo, v ktorom HICEE vlastní 49 percent akcií. Na arbitráž sa nepripravuje. Európska zdravotná poisťovňa, ktorú zakladala finančná skupina J&T, nebude mať možnosť sporiť sa o zmarené investície prostredníctvom medzinárodnej arbitráže.
Svojich práv sa bude môcť domáhať na Slovensku.