Ľudia majú obavy z vakcíny proti besnote pre líšky. Zhadzujú ich z lietadla aj na ich pozemky
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BREKOV / Tri tobolky prehltol pes a jednu našli pri detskom pieskovisku na dvore. Rodina z Brekova nás upozornila na návnady, ktoré našli pri dome. Ide o vakcíny proti besnote určené líškam, ktoré v súčasnosti zhadzujú z lietadiel po celom Slovensku. Mladí rodičia sa obávajú toho, čo by sa stalo, ak by tobolky našli ich dve deti.
"Pochopím, že jedno sa tu nájde, ale štyri na jednej záhrade? To je trochu veľa si myslím," vyjadrila sa matka Dušana Pavelčáková. Vakcináciu líšok proti besnote vykonáva letecká posádka plošne na špeciálne upravenom lietadle. Na 1 km štvorcový zhadzujú 26 vakcinačných dávok v dvoch letových líniách navzájom vzdialených 500 m.
"Na orálnu vakcináciu líšok proti besnote sa použije vakcinačná návnada v celkovom počte 363 480 vakcinačných návnad," povedal Daniel Hrežík, hovorca ministerstva práce. Mladý pár tvrdí, že tri návnady zhltla sučka, no po čase ich vyvrátila. "Jej bolo zle tak jedla trávu a s trávou všetko vygrcala," opísala stav sučky Dušana Pavelčáková.
Vakcinačné návnady sú v čase aplikácie v zmrazenom stave. Ďalšiu vakcínu našla rodina hneď pred domom. "Vyšli sme vonku, že ideme na záhradu a pozerámu pri chodníku, kde sa deti hrajú, také isté niečo ale prázdne," opisovala situáciu ďalej matka detí.
Čo sa stane, ak sa návnada dostane k človeku?
"Po požití domácim zvieraťom, napríklad psíkom v menšom množstve by to nemalo byť nebezpečné, vo väčšom množstve treba vyhľadať veterinára," vyjadrila sa Lenka Lisá, OZ Pomáhaj a chráň. Pre človeka je vakcinačná návnada pri bežnom zaobchádzaní neškodná. Ak sa obsah blistra zapracovaného v návnade dostane na ruky, je potrebné ruky ihneď umyť vodou a mydlom.
"Vakcína je prispôsobená pre líšky ktoré potravu rozkúsavajú a trhajú. Pes návnadu spravidla zhltne. Za obdobie konania vakcinácií sme sa so žiadnymi ťažkosťami nestretli," píše sa v stanovisku Štátnej potravinovej a veterinárnej správy SR.
Besnota bola na Slovensku naposledy diagnostikovaná v roku 2015. Vakcinácia líšok sa vykonáva vzhľadom na nákazovú situáciu v susedných krajinách- v Poľsku a na Ukrajine.