Napriek výraznému poklesu cien bravčového zaň platíme stále pridraho. Riešením má byť potravinové vlastenectvo
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
TOPOĽOVKA / Pandémia koronavírusu výrazne ovplyvnila ceny bravčoviny. Obmedzenie exportu do Ruska a Číny sôsobilo, že v Európe jej máme prebytok. Výsledkom je, že na každej jatočnej ošípanej naši chovatelia aktuálne prerábajú a ceny sa prepadli o 30%. V obchodoch sme to ale paradoxne nepocítili a za bravčovinu platíme stále rovnako. Chovatelia preto Slovákov vyzývajú na potravinové vlastenectvo.
Predseda zväzu chovateľov ošípaných Julián Škerlik tvrdí, že dva hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú chov ošípaných je export do Ruska a takmer nulový odbyt z Číny. Výsledkom korokakrízy je tak pretlak bravčového mäsa v Európe.
"My predávame jatočné ošípané veľmi lacno, určite pod výrobné náklady, ale v obchodoch sa to neprejavilo, tam cena zostala," dodáva Škerlik
Aktuálne na každom odchovanom zvierati prerábajú a ceny sa prepadli o 30% percent. V obchodoch sme to ale nepocítili. "V tejto chvíli nevieme nič s tým robiť. Pokiaľ bitúnok nemá záujem, je problém," povedal Škerlik
"Do otázok cenotvorby nezasahuje tretia strana. Za aké ceny bude obchod nakupovať potraviny, je na dohode obchodníkov a dodávateľov potravín," odkazuje slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.
Spracovatelia mäsa tvrdia, že možnosť ovplyvniť ceny na pultoch môžu len v prípade, ak majú aj vlastné podnikové predajne. "Ovplyvnenie výberu dodávateľov a výšku predajnej ceny výsekového mäsa u iných prevádzkovateľov predajní nie je zo strany spracovateľov ako medzičlánku reálne," dodáva ich riaditeľka Eva Forrai
.Pre chovateľov je to nezastaviteľný kolobeh. Zvieratá odložiť nemôžu a predávať jednoducho musia."My musíme stále robiť a sme nútení predávať za ceny na trhu. Ja to nemôžem odložiť na policu a čakať, kedy bude lepšia cena," okomentoval Škerlik.
Navyše pokles kurzu mien v okolitých krajinách voči euru spôsobil, že výkup z Poľska, Čiech či Maďarska je pre našich spracovateľov zaujímavejší, ako keby mali zvieratá odoberať od domácich chovateľov. Tí preto Slovákov vyzývajú na potravinové vlastenectvo. "Bol problém s jahňatami do Talianska. Taliani povedali, najprv si zabijeme vlastné, až potom začneme dovážať. U nás toto neexistuje na Slovensku. Tá národná hrdosť, že v prvom rade chcem slovenské a potom budem ďalšie nakupovať," skonštatoval predseda zväzu chovateľov ošípaných.
Koronakríza ohrozuje aj regióny a hrozí prepúšťanie. Jeden z najmenej rozvinutých okresov navštívila prezidentka: