Kočnerove lustrácie novinárov ostávajú bez dohry. Skutok sa síce stal, no páchateľ je neznámy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Mená, adresy, rodné čísla, ale aj autá, domy či byty. Marian Kočner získal takéto podrobné informácie o dvadsiatich ôsmich novinároch. Vedel o ich partneroch, deťoch, ale aj rodičoch, a to od svojich kontaktov na polícii. Dialo sa to v čase, keď polícia vyšetrovala kauzu Filipa Rybaniča týkajúcu sa úniku bankových dát. No zatiaľ čo jeho medzičasom stihli potrestať, za policajný únik informácií o novinároch zrejme nikto pykať nebude.
Dvadsaťosem vzťahových diagramov. Informácie o najbližších rodinných príslušníkoch televíznych či printových žurnalistov. Podrobnosti o dovedna stošesťdesiatich ôsmich ľuďoch skončili v rukách Mariana Kočnera. S jediným cieľom - diskreditovať ich. "Opýtal som sa ho (Mariana Kočnera - poznámka redakcie), či by takéto základné informácie vedel získať cestou svojho známeho Norberta Bödöra. Marian Kočner povedal, že to zabezpečí a začiatkom roka 2017 mi naozaj doručil bielu obálku vo formáte A4, v ktorej boli lustrácie dvadsiatich ôsmich novinárov s vyhotovenými vzťahovými diagramami," uviedol Peter Tóth vo svojej výpovedi.
Práve začiatkom roka 2017 rezonovalo spoločnosťou vyšetrovanie kauzy úniku bankových dát Roberta Kaliňáka. Polícia stíhala Filipa Rybaniča. Policajtka, ktorá prípad vyšetrovala, požiadala o spoluprácu analytický odbor podpory riadenia, ktorému šéfoval Pavol Vorobjov. "V trestnej veci obvineného Filipa Rybaniča žiadam o vykonanie lustrácie možných páchateľov v súvislosti s trestnou vecou," uvádza sa v texte žiadosti.
Vyšetrovateľka Rybaničovej kauzy, Bibiana Mašanová, sa ale bráni: "Ja som tam nikde nepísala, že majú vylustrovať novinárov. To mohla byť Rybaničova priateľka, mohol to byť Rybaničov spolupracovník. Mohol to byť Rajtár. Mohol to byť ktokoľvek," reagovala.
Žiadosť prišla neoficiálne, bráni sa Vorobjov
Pavol Vorobjov, ktorý je v tomto prípade podozrivým z toho, že vyniesol citlivé informácie Kočnerovi, sa však vo svojej výpovedi pred vyšetrovateľom bráni tým, že žiadosť na lustráciu novinárov od vyšetrovateľky prišla, ale neoficiálne. "Žiadosť mala síce prílohu, ale nie oficiálnu. Keďže tieto jednotky sa boja úniku informácií, preto to tak robia. Boli tam napísané mená v tvare meno a priezvisko," vypovedal Pavol Vorobjov.
Akékoľvek dodatky k žiadosti však vyšetrovateľka Mašanová popiera a tvrdí, že jej požiadavka bola zneužitá. Tvrdí tiež, že dodané diagramy novinárov jej akurát skomplikovali prácu. "Nechápala som, že čo to je za odpoveď, že nejaké diagramy, čo mne nič nehovoria, lebo žiadna spojitosť so skutkom, žiadna spojitosť s páchateľom," povedala. Mašanová dodáva, že práve preto novinárske lustrácie nakoniec založila do zvláštneho spisu a skončili v archíve. Svetlo sveta však neuzreli tam, ale až pri domových prehliadkach.
Vyšetrovateľ sa v spise pýtal Petra Tótha, podľa akých kritérií s Marianom Kočnerom vytvorili zoznam dvadsiatich ôsmich novinárov. Na to exsiskár odpovedal: "Marian Kočner spolu so mnou vytvoril tento zoznam novinárov na základe predpokladu, že ide o osoby, ktoré sa v najväčšej miere podieľajú na manipulovaní a tendenčnom informovaní verejnosti."
Skutok sa síce stal, no páchateľ je neznámy
To, že sa vzťahové diagramy dvadsiatich ôsmich novinárov našli v trezore Mariana Kočnera, len potvrdzuje fakt, že štát nedokázal ochrániť osobné údaje pred zneužitím. Najzarážajúcejšie však je, že za to zrejme nikto ani neponesie zodpovednosť.
V prípade boli vypočutí všetci zainteresovaní lustrovaní novinári. Vypovedal aj Marian Kočner, Norbert Bödör, policajný exprezident Tibor Gašpar či podozrivý Pavol Vorobjov. Nikto sa však nepriznal. Podľa informácií Televízie JOJ sa vyšetrovanie už zrejme čoskoro skončí záverom. Skutok sa síce stal, no páchateľ je neznámy. "Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby vykonáva v súčasnosti všetky úkony pre rozhodnutie o ďalšom postupe vo veci," priblížila hovorkyňa inšpekcie ministerstva vnútra Petra Friese.
Koľko toho ešte skrýva Kočnerova knižnica? Marian Kočner sa do poslednej chvíle snažil zachrániť pred väzbou s pomocou svojich vplyvných kontaktov. S bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou si písal ešte aj v deň, keď o ňom rozhodoval Najvyšší súd SR: