Nao - humanoidný robot. Pozrite, čo dokáže!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Volá sa Nao a je veľmi komunikatívny
Prezentácia v Košiciach bola prvou zahraničnou cestou robota, ktorý by v budúcnosti mohol slúžiť poslucháčom ako testovací prostriedok.
„Na nich môžeme vyvíjať ďalšie softvérové prostriedky, takto nadviazať spoluprácu aj s inými skupinami vo svete, ktoré s touto platformou pracujú. Cieľom je študovať a zavádzať do praxe takzvané inteligentné systémy,“ povedal profesor Peter Sinčák, vedúci Centra pre inteligentné technológie. Ako ďalej uviedol, ich využitie je takmer neobmedzené. Môžu sa využívať v bankách, teplárňach, elektrárňach.
Robot Nao je príkladom učiacich sa systémov, to znamená, že systém dokáže identifikovať rôzne situácie, postupy alebo aj emócie a reagovať na ne.
„Nao je interaktívny robot. Veľmi dobre komunikuje s ľuďmi. Dokáže deťom rozprávať rozprávky v ich vlastnom jazyku s takmer dokonalou intonáciu, prípadne dokáže slúžiť ako umelá pamäť pre starších ľudí, pripomínať im, na čo nesmú zabudnúť,“ povedal Bruno Petit, manažér spoločnosti Aldebaran Robotics. „Rozoznáva objekty, spolupracuje s inými robotmi a počítačmi. Je vybavený bezdrôtovou technológiou Wi-Fi,“, dodal.
Táto „hračka“ má trhovú cenu 10.000 eur (301.260 Sk), zatiaľ je však dostupná len univerzitám a vývojovým pracoviskám.
Centrum pre inteligentné technológie vzniklo na Technickej univerzite v roku 1995. Počas svojho trvania nadviazalo spoluprácu s niekoľkými komerčnými spoločnosťami, pre ktoré vyvinuli množstvo užitočných softvérových riešení. Ako povedal prof. Sinčák, jeho absolventi pracujú v rôznych častiach sveta, od Štokholmu po Ottawu.