Maturity a koronavírusu: Slovensko bolo v maturitách pohotovejšie, medzi českými študentami panuje zmätok
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA/PRAHA / Maturity tento rok skomplikovala situácia v suvislosti s koronavírusom. Študenti sa museli pripravovať online a všetko so svojimi učiteľmi prebrať nestihli. U nás ministerstvo školstva maturitnú skúšku odpustilo a školy mohli známky vypočítať na základe vysvedčení. Zatiaľ čo my, Slováci sme už 23. apríla mali jasno v tom, ako to celé bude prebiehať, v Česku študenti a pedagógovia majú ešte niekoľko nezodpovedaných otázok. No a odpovede sa im podľa CNN Prima news stále nedostalo.
Pre množstvo študento je dobre, že maturity vypočítali len z priemeru známok, a to hlavne pre tých, ktorí sa celé 4 roky vzorne učilii a mali dobré známky. Česká republika ale v procese maturitných skúšok tak jasno nemá, informuje o tom CNN Prima News.
"Na začiatku som z toho mala radosť, že maturity nemáme," vyjadrila sa maturantka zo Slovenska Lívia Bobulová. Sama ale uznala, že skúsenosť maturity sa jej mohla do života hodiť. "Bola by to taká skúška dospelosti. Teraz vôbec nevieme, ako taká skúška prebieha a na vysokú školu si nedonesiemie žiadnu podobnú skúsenosť. Z tohto hľadiska je podľa mňa zlé, že sme si maturitu neskúsuli. Množstvo študentov príde na vysokú školu a nebude vedieť, aké to je," poznamenala študentka Lívia.
Podobne to vidí aj český študent 4. ročníka strednej školy Denis Hozák. "Slovákom závidím, ale na druhú stranu mi nepríde spravodlivé, že by študenti mali maturitu zadarmo. Keby nám známky vzhľadom k situácii školy vypočítali z priemeru vysvedčenia, nikto nám to nemôže mať za zlé a útočiť na nás, keď za to nemožeme. Každý by si ale pamätal, že sme ju dostali a mohlo by sa nám to vypomstiť napríklad pri hľadaní zamestnania. Myslím si, že bude lepšíe, keď sa o maturitu pobijeme. Ministerstvo školstva má teraz hnevá hlavne preto, že je to hrozne zmätené a narýchlo," vyjadril sa maturant Denis.
Maturity na Slovensku
Slovenský minister školstva Branislav Gröhling zmeny v maturitách oznámil 23. apríla na svojom instagramovom profile. "Interné maturity prebehnú výpočtom priemeru ročných známok z daných predmetov za všetky roky štúdia, pričom v posledných dvoch rokoch sa počítajú známky aj za polrok. Priemer končiaci do 0,5, vrátane, sa zaokrúhľuje nadol, teda priemer 1,5 bude 1. Pri osemročných štúdiách sa počítajú známky za 5. až 8. ročník rovnakým spôsobom," napísal minister.
Riaditeľ školy mal sám určiť predmety, ktoré sa do výslednej známky započítali, teda napríklad semináre alebo laboratórne cvičenia. A školy na Slovensku mali študentovi oznámiť výslednú známku do 12. mája. Pokiaľ študent s hodnotením bol spokojný, maturitu mal splnenú. Pokiaľ ale nie, mohol do 15. mája požiadať o konanie klasickej maturitnej skúšky. Tá sa bude konať distančne, prostredníctvom videokonferencie alebo prezenčne podľa opatrení ÚVZSR v termíne od 25. mája do 13. júna. Záleží na rozhodnutí okresného úradu.
Rozhodnutie platí pre všetky druhy stredných škôl a rovnaké pravidlá sa používajú aj pri praktických maturitách.
Iná situácia je v Česku
V Českej republike je úplne iná situácia. Maturanti nevedeli, ako a za akých podmienok tento rok zakončia štúdium na strednej škole ešte 2 týždne po rozhodnutí na Slovensku. Konečný verdikt predniesol minister školstva Robert Plaga (ANO) až 6. mája. Prehlásil, že spoločná písomná časť sa bude konať medzi 1. až 3. júnom. Študentom posledných ročníkov strednej školy odpustil len slohovú prácu, ktorá mimoriadne nebude súčasťou skúšky.
Ústne maturity ministerstvo doporučuje školám usporiadať od 10. júna. Zároveň spísalo niekoľko bezpečnostných opatrení do metodiky pre konanie skúšok v dobe pandémie koronavírusu.
Deseť dní pred začiatkom skúšok majú študenti aj učitelia ohľadne maturít ale stále niekoľko otázok. "Veľa vecí z ministerského manuálu je podľa rady učiteľov a riaditeľov proste nerealizovaná a bezpečné rozostupy taktiež nie je ľahké ustriehnuť. Tiež nevieme, ako to je s maturitami pri študentoch diaľkového štúdia a študentov žijúcich s osobami rizikových skupín," uviedol na svojom instagramovom profile senátor Zdeněk Hraba.
Upozornil, že niektoré školy dokonca maturantom ani dobrovoľnú prípravu v podobe osobných konzultácii s učiteľmi neponúkli, a tak maturanti prídu po 3 mesiacoch do školy až na samotnú skúšku.
Českí študenti posledných ročníkov stredných škôl, teda mnohí z nich, sú v neistote a v strese. Na instagramovom profile Slovo studentů píšu svoje príbehy o tom, ako im koronavírus skomplikoval výučbu. Prostredníctvom petície, ktorú podpísalo už cez 17 tisíc maturantov, sa naviac snažia o udelenie maturitného vysvedčenia a záverečného vyúčného listu na základe prospechu z troch posledných vysvedčení.