Jasno
Bratislava
Karol
4.11.2024
Dlhoročný súboj štát vs. Dôvera skončil výhrou v prospech verejnosti
Zdielať na

Dlhoročný súboj štát vs. Dôvera skončil výhrou v prospech verejnosti

SLOVENSKO / Slovensko uspelo na Súdnom dvore v spore so zdravotnými poisťovňami. Ten vo štvrtok vyniesol rozsudok v spojených veciach Európska komisia (EK) verzus Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s. a Slovenská republika verzus Dôvera. Informoval o tom Peter Bubla z tlačového oddelenia ministerstva spravodlivosti s tým, že tento rozsudok je pre Slovenskú republiku veľmi dobrou správou

"Veľmi nás teší, že sa nám po mnohých rokoch zložitých súdnych sporov podarilo obhájiť, že Slovenská republika pri rôznych opatreniach v prospech štátnych zdravotných poisťovní neporušila pravidlá štátnej pomoci. Išlo o veľmi dôležitý spor pre slovenský systém zdravotného poistenia," uviedla zástupkyňa SR pre súdmi EÚ Beatrix Ricziová.

Súdny dvor totiž v spore súkromných zdravotných poisťovní s Európskou komisiou a Slovenskou republikou potvrdil argumenty EK a SR, že činnosť Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a bývalej Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP) nemožno považovať za hospodársku činnosť a tieto subjekty teda nie sú podniky v zmysle relevantných ustanovení práva EÚ. V tomto konaní Súdny dvor rozhodoval o odvolaniach EK a SR proti rozsudku Všeobecného súdu z 5. februára 2018. Týmto rozsudkom totiž Všeobecný súd vyhovel žalobe podanej Dôverou a zrušil rozhodnutie Komisie z 15. októbra 2014 o opatreniach, ktoré poskytla Slovenská republika v prospech SZP a VšZP.

Veľká komora Súdneho dvora vo štvrtok zrušila rozsudok Všeobecného súdu. "Rozhodla s konečnou platnosťou vo veci tak, že žaloba o neplatnosť podaná spoločnosťou Dôvera proti rozhodnutiu Komisie z 15. októbra 2014 týkajúcemu sa štátnej pomoci, ktorú údajne Slovenská republika poskytla dvom iným slovenským poskytovateľom zdravotného poistenia, sa zamieta," uviedol Súdny dvor v tlačovom oznámení.

Definitívne sa tým potvrdilo rozhodnutie Európskej komisie z roku 2014, ktoré nekonštatovalo porušenie pravidiel štátnej pomoci zo strany Slovenskej republiky. "Súdny dvor tak definitívne ukončil niekoľko rokov trvajúci a príslušnými súdnymi inštanciami Európskej únie prejednávaný právny spor medzi dvoma slovenskými súkromnými zdravotnými poisťovňami na jednej strane a Slovenskou republikou a Európskou komisiou na strane druhej," uzavrel Bubla.

"Ministerstvo zdravotníctva považuje daný výsledok za obrovské víťazstvo zdravého rozumu a spravodlivosti. Súdny dvor EÚ svojím rozhodnutím zamietol odvolanie súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera proti rozhodnutiu Európskej komisie zo dňa 15.10.2020 ohľadom údajnej štátnej pomoci zo strany SR do Všeobecnej zdravotnej poisťovne." uviedlo v stanovisku ministerstvo.

Štvrtkový verdikt Súdneho dvora Európskej únie týkajúci sa fungovania zdravotných poisťovní na Slovensku je podľa ministra financií Eduarda Hegera potvrdením toho, že štát sa má starať o svoju poisťovňu a o súkromné by sa mali starať predovšetkým ich akcionári. Ako uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii, vláda je ochotná sa baviť o riešení problémov s financovaním zdravotníctva, ale treba sa pritom pozrieť aj na deformácie, ktoré v tomto sektore sú. Vrátane spôsobu financovania napríklad.

"Dnes máme jasne deklarované od najvyššej inštancie, od Súdneho dvoru Európskej únie, že štát takto môže konať. Môže sa ako akcionár postarať o svoju poisťovňu a o súkromné zdravotné poisťovne by sa mal postarať akcionár zo svojich ziskov, ktoré tu dlhoročne generovali. Nemáme krvavé oči, ale chceme ľuďom hovoriť pravdu. Ak sa chceme baviť o tom, ako riešiť problémy, tak musím veľmi férovo v tejto veci diskutovať," vyhlásil na margo rozhodnutia súdneho dvora Heger.

Ako dodal, celý zdravotný sektor musí byť reformovaný, vrátane oddlženia nemocníc. Privítal preto aj kroky ministra zdravotníctva, ktorý vymieňa manažmenty neefektívnych zdravotníckych zariadení. Problémom je pritom podľa neho aj súčasné nastavenie financovania verejného zdravotníctva prostredníctvom sadzieb za poistencov štátu. Práve ich zvýšenie momentálne na dofinancovanie žiadajú aj súkromné zdravotné poisťovne, na čo Heger už skôr reagoval, že štát sa v prvom rade postará o vlastnú poisťovňu a súkromné majú sanovať ich akcionári. "Poďme sa pozrieť na deformácie, ktoré sa tu diali. Ale nikto sa nikdy neozýval. Všetci boli spokojní so spôsobom, akým to tu fungovalo a to dnes dobieha celý zdravotný sektor," dodal.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy