Govnet je bezpečný a treba počkať na výsledky vyšetrovania. Vláda sa voči chaosu v NASES bráni
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Policajný zásah v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES) nebol podľa podpredsedníčky vlády pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej (Za ľudí) unáhlený. Ako uviedla po dnešnom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR, polícia pri akcii vychádzala z informácií Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby. V celej veci treba podľa Remišovej počkať na výsledky vyšetrovania.
Policajný zásah v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES) nebol podľa podpredsedníčky vlády pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej (Za ľudí) unáhlený. Ako uviedla po dnešnom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR, polícia pri akcii vychádzala z informácii Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby. V celej veci treba podľa Remišovej počkať na výsledky vyšetrovania.
Vládna komunikačná sieť Govnet, ktorá mala byť podľa medializovaných informácií terčom neoprávneného monitorovania, mala podľa vicepremiérky už v minulosti problémy s incidentmi narušenia bezpečnosti. Tieto problémy by sa podľa nej mali riešiť aj výmenou niektorých zariadení. Momentálne je však sieť podľa predsedu vlády Igora Matoviča v plnej prevádzke.
Premiér v tejto súvislosti povedal, že osoby dosadzované do kľúčových inštitúcií za predchádzajúcej vládnej garnitúry často nedisponovali bezpečnostnou previerkou, keďže sa je zo strachu odmietali podrobiť. "Neprešli by, lebo by sa ukázalo, že majú styky s mafiánmi," povedal premiér. Bezpečnostná situácia je však v súčasnosti podľa predsedu vlády pod kontrolou. "Nehrozia výkyvy z bežných štandardov bezpečnosti," zdôraznil.
Vládna sieť mala aj v minulosti vážne incidenty. A niektoré problémy vo vládnej sieti pretrvávajú a budeme ich postupne riešiť aj výmenou niektorých zariadení. "Ak z Govnetu odinštalovali zariadenia, tkoré tam boli inštalované legálne na ochranu pred kybernetickými útokmi, tak práve tým odinštalovaním ohrozili vládnu sieť Govnet," povedal bývalý zodpovedný Richard Raši.
Odborníci na IT bezpečnosť tak aj naďalej volajú po otvorenejšom informovaní o celej kauze. Tak aby nevyvolávala stále ďalšie nové nezodpovedané otázky. "Dneska sa tu šíria rôzne špekulácie, že celá sieť Govnet, všetky informácie mohli byť ohrozené. Určite však by boli dobré informácie o tom, aký bol ten potenciálny rozsah toho čo sa dialo. Možno aj v tom rozmere, ktoré veci neboli ohrozené," informoval Ľubor Illek zo Slovensko digital.
Štyri osoby zadržali policajti Národnej kriminálnej agentúry minulý týždeň pri akcii v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES). Podľa medializovaných informácií mala polícia totiž podozrenie, že štátna počítačová sieť Govnet bola celá odpočúvaná prostredníctvom zariadení, ktoré pri akcii skonfiškovali. Štvoricu zadržaných však policajti následne prepustili bez obvinenia. Minister obrany Jaroslav Naď zároveň potvrdil, že Vojenské spravodajstvo bolo v minulosti požiadané o audit vnútornej bezpečnosti štátnych inštitúcií.
V utorok ráno obsadila NAKA sídlo štátnej agentúry, ktorá spravuje počítačovú sieť všetkých najdôležitejších inštitúcií.