Oblačno
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Poslanci schválili balík opatrení na pomoc podnikateľskému prostrediu
Zdielať na

Poslanci schválili balík opatrení na pomoc podnikateľskému prostrediu

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Poslanci vo štvrtok definitívne schválili balíček opatrení na pomoc podnikateľskému prostrediu. Materiál podporilo 91 poslancov, zdržali sa 35 zákonodarcov, proti bolo 16. O "lex korone" pritom parlament rokoval v skrátenom legislatívnom konaní, zmeny ešte musí odobriť prezidentka Zuzana Čaputová.

Podľa Ministerstva hospodárstva SR je hlavným cieľom opatrení podpora podnikateľského sektora v čase útlmu spôsobeného pandémiou COVID-19 a zároveň rýchle naštartovanie hospodárstva po uvoľnení prijatých opatrení. Materiál obsahuje opatrenia administratívnej povahy, odstraňujú sa ním zbytočné byrokratické ustanovenia v jednotlivých zákonoch, zrušujú sa viaceré povinnosti, odstraňujú prekážky v podnikaní a znižujú náklady pre malých a stredných podnikateľov a živnostníkov.

Ako pri prerokovaní zákona uviedol vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík, vďaka nemu príde na Slovensku k masívnemu zlepšeniu podnikateľského prostredia. "Ide o 114 opatrení, ktoré síce pozostávajú z drobností, ale pointa je v tom, že v sume spravia významný krok vpred v kvalite nášho podnikateľského prostredia," skonštatoval. Zároveň zopakoval, že na jeseň pripravia druhé "kilečko". "Veľmi dôležité je pohnúť sa z miesta a vyslať jasný a silný signál podnikateľom," zhodnotil.

Opozícia podrobila materiál kritike

Podľa bývalého ministra hospodárstva Petra Žigu nemá vláda žiadny plán ako naštartovať ekonomiku. "Namiesto toho sa zamerala na kozmetické zmeny a ponúka ekonomike namiesto účinnej liečby iba studené obklady," mysli si Žiga. Predstavené opatrenia označil za banálne a aktuálnemu vedeniu rezortu hospodárstva vytkol, že neboli ani prediskutované. "Je to žalostné. Bojovať proti historicky najväčšiemu prepadu ekonomiky odstraňovaním byrokratických povinností je absurdné," odkázal Žiga svojmu nástupcovi.

Líder vznikajúcej strany Hlas - sociálna demokracia Peter Pellegrini s tým nesúhlasí. Vyzval ministra financií Eduarda Hegera, aby obnovil rokovania so Slovenskou bankovou asociáciou a mal by sa snažiť vyrokovať dodatok k memorandu o klauzulu, ktorá bude nútiť banky znížiť poplatky.

Bývalý premiér upozornil, že pred Slovenskom je aktuálne "pandémia hospodárskeho typu" a očakával by, že aktivity vlády budú smerovať k masívnej záchrane a podpore slovenskej ekonomiky. "Čoho sme svedkami? Predseda vlády mal viac ako hodinu tlačovku o tom, že v pondelok budú rokovať," poznamenal. Prijaté opatrenia sú podľa Pellegriniho síce "fajn" a uľahčia život podnikateľom, avšak ekonomika si podľa neho v súčasnej situácii vyžaduje zásadnejšie rozhodnutia a opatrenia. "Toto stačiť nebude," uzavrel.

Súčasťou balíčka je napríklad zvýšenie hranice pre povinné finančné audity, zrušenie povinných auditov pri zvyšovaní základného imania či zjednodušenie energetických auditov. Ministerstvo tiež znižuje alebo ruší množstvo pokút, podnikateľom dáva v prípade menších prehreškov "druhú" šancu zo strany Slovenskej obchodnej inšpekcie, ruší duplicitné nahlasovanie zdravotným poisťovniam. Podnikateľov čakajú zmeny aj pri komunikácii s Úradom verejného zdravotníctva SR, ale aj menej oznamovacích povinnosti vo vzťahu k Sociálnej poisťovni. Na menej byrokracie sa môžu tešiť cestovné kancelárie, zmeny nastanú aj pri reklamáciách.

Banky platili od tohto roka na Slovensku dvojnásobne vyšší bankový odvod, a to 0,4 percenta z hodnoty pasív bánk vykazovaných v súvahe. V roku 2019 to bolo 0,2 percenta. Osobitný odvod platili banky na Slovensku od roku 2012.

Štát odpustí bankám platenie bankového odvodu

Tento krok je súčasťou takzvaného "Sulíkovho kilečka" na zlepšenie podnikateľského prostredia. V rámci neho vláda rozšírila finančné opatrenie na zmiernenie vplyvov koronakrízy o opatrenie v oblasti osobitného odvodu vybraných finančných inštitúcií, ktoré sa týka úhrady bankového odvodu. Bankové domy tak nebudú musieť uhradiť splátky odvodu do konca roka 2020, teda splátky za tretí a štvrtý štvrťrok. To by malo prispieť k stabilite finančného sektora a zabezpečiť dostatočné zdroje bánk na financovanie obnovy ekonomiky po skončení pandémie COVID-19. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy