Nová stratégia EÚ na ochranu biodiverzity: Naše národné parky prejdú zásadnou zmenou, tvrdí Wiezik
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / V relácii Ranné noviny TV JOJ moderátori v utorok privítali nováčika Európskeho parlamentu Michala Wiezika. Europoslanec v rozhovore prezradil to, či sa mu podarilo naplniť plány ohľadom vyriešenia klimatickej krízy, ale aj to akým spôsobom ovplyvnia zavedené stretégie naše národné parky.
Mali ste veľké plány ohľadom tzv. Green Deal a teda vyriešenia klimatickej krízy do roku 2050. Ako ste v tom pokročili?
"Ambícia Green Dealu udržať tú ekonomiku alebo rozvoj spoločnosti obstal v tej skúške Covidu-19, pretože vieme, že to malo ťažký vplyv na ekonomiku a objavovali sa aj hlasy, že to musíme niekam posunúť a že musíme hasiť tú ekonomiku, a teda akýmkoľvek spôsobom. A som rád, že aj parlament to podporil v tom zmysle, že musíme pridať na tie ambície environmentálne, pretože aj tá Covid-19 kríza vznikla aj kvôli tomu, že sme sa správali neudržateľne."
Koronakríza ovplyvnila aj vašu prácu, ako si to máme predstaviť v praxi?
"Systém fungovania, ako bol pred koronou zrazu nemohol byť. Tri mesiace sme fungovali z domu. Gro je však o tom osobnom kontakte, o tých vyjednávaniach a logistických postupoch. Obmedzilo sa však samozrejme lietanie, cestovanie, náklady na ubytovanie, určite sa znížil aj rozpočet parlamentu, takže možno to aj stojí za tú úvahu, či to neurobiť aj v budúcnosti tak virtuálne, ale predsa len ten ľudský kontakt má svoju nenahraditeľnú úlohu."
Bola schválená stratégia biodiverzity, čo nám môže zmeniť život k lepšiemu. V čom je taká dôležitá?
"Uskutočnenie mojich plánov beriem veľmi pozitívne. Ten Green Deal bol urobený ešte pred koronou a následne od neho sa potom odvíjali nejaké stratégie. Tých kapitol je tuším 50 a niektoré sa už podarilo aj naplniť. Vznikla aj spomínaná stratégia na ochranu biodiverzity či stratégia na produkciu zdravých potravín. Pre mňa je najväčším naj to, že tam je zachovaná prísna ochrana pralesov a starých lesov v celej EÚ a prísna ochrana prírody až na 10-tich percentách územia EÚ. Toto bol môj primárny cieľ. Síce to musí prejsť ešte cez parlament a radu, ale už samotný tento krok je fantastický."
Ovplyvní to aj fungovanie našich národných parkov?
"Primárne by to malo ovplyvniť fungovanie našich národných parkov. Sme dlhodobo hovorili, že 5 percent územia Slovenska by malo byť prísne chránených a teraz to vyzerá tak, že EÚ bude požadovať ešte viac. Takže pre mňa sa plní ochranársky sen."
Slovensko aj vďaka korona kríze dostane financie od Európskej únie. Na čo by sa mali podľa vás prioritne použiť?
"V horizonte 4 rokov budeme musieť minúť 20 miliárd eur. Tie ciele by mali byť viazané na obnovu v duchu toho Green dealu. Musí tam byť niečo inovatívne, niečo pre budúcnosť. Tam je ten problém, že to treba urobiť vo veľkom objeme a veľmi rýchlo. Treba sa zamerať na dve, tri strategické opatrenia, ktoré budeme realizovať. Tlačil by som na to, aby to išlo na vzdelanie, životné prostredie, zamerať sa na krajinu a možno začať sadiť stromy."
Celý rozhovor s europoslancom Michalom Wiezikom si môžete pozrieť aj v nasledujúcom VIDEU: