Slovensko patrí k najväčším vývozcom šteniat v Európskej únii. Častokrát nelegálne
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Slovensko patrí k najväčším vývozcom šteniat v Európskej únii. Žiaľ, veľa z nich vyvážajú za hranice nelegálne. Buď sú príliš mladé alebo v zlom zdravotnom stave či majú falošné doklady. Podobný prípad sa stal asi pred týždňom, keď nemeckí colníci zaistili desiatky šteniat zo Slovenska. Tovar mal podľa úradov smerovať do Španielska.
Slovenskú dodávku z okresu Žiaru nad Hronom zastavili pri nemeckom mestečku Ulm. Objavili v nej tri mačiatka a 94 šteniatok. Išlo o čivavy, labradorov, jorkšírov a ďalšie plemená. Šteniatka síce mali vystavené pasy, avšak podľa miestneho veterinára, ktorý bol pri akcii súčinný, boli niektoré z nich príliš mladé na to, aby sa oddelili od matky. Niektoré z nich dokonca nemali mať ani tri týždne. "Zo zákona sa vakcinujú proti besnote až od troch mesiacov, čiže tieto psíky mali veterinárom, potvrdené, že môžu cestovať niekoľko tisíc kilometrov, aj keď nemali byť ešte odobrané od matky. Vlastne sa porušil aj etický zákon aj zákon o veterinárskej starostlivosti," uviedla veterinárka Jaroslava Kvetková.
Takmer stovku šteniatok pochádzajúcich zo Slovenska našli v Nemecku. Prepravovali ich tam ilegálne
Pri takejto ceste preto môže podľa veterinárov dochádzať k hydratácií ale i k psychickým poruchám. Miestni veterinári po prvotnom vyšetrení zistili, že sú niektoré zo šteniatok choré. Dôvodom bývajú často zlé podmienky, v ktorých zvieratá vyrastajú. "Hlavne problémy s očami, keďže sú to veľmi špinavé podmienky, kde sa zanášajú bakteriálne infekcie. Budú mať trvalé následky, alebo nejaké poruchy, kde dôjde až k slepote. Najčastejšie sú tráviace problémy a alergie," pokračuje Kvetková.
"Prezidiálni špecialisti a envirokriminalitu iniciatívne oslovili nemeckých kolegov, aby zsitili viac podrobností, okrem iného aj to, či stopy môžu vieš aj na naše územie. Zatiaľ sme však spätnú väzbu nedostali," informovala policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová.
"Množenie spoločenských zvierat na Slovensku ako také zakázané nie je. Keď niekto chová v nevhodných podmienkach zvieratá, množí ich napríklad v nejakých pivniciach alebo v klietkach tak samozrejme, že sa jedná o trestný čin," opísala PR manažérka zvieracej ombudsmanky Natália Babicová.
Proti takýmto množiteľom bojujú ochrancovia zvierat už dlhé roky. Podľa údajov štátnej veterinárnej a potravinovej správy sa za rok vyvezie oficiálne asi 60 000 šteniat. Nelegálnych vývozov ale sloboda zvierat odhaduje skoro o polovicu viac.
"Má to aj daňovú rovinu, pretože množitelia nemajú často vytvorené žiadne podnikateľské oprávnenie, zároveň neodvádzajú dane," uzatvára Babicová.Množitelia si takto môžu zarobiť tisícky až desaťtisícky eur.
Bezbranné šteniatko zamkli v skrinke pred nákupným domom. Vinník skončil v putách.