Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Aj napriek kríze chcú ľudia kupovať byty
Zdielať na

Aj napriek kríze chcú ľudia kupovať byty

BRATISLAVA / Koronakríza poriadne zamávala takmer v každej oblasti ekonomiky. Zdá sa však, že s realitným trhom nie až tak veľmi. Ceny bytov sa takmer nezmenili. Dokonca stále mierne rastú.

Bolo by veľmi zjednodušené a aj nadľahčené tvrdiť, že sa na realitnom trhu s príchodom pandémie nič neudialo. V prvej vlne došlo ku krátkodobému výpadku dopytu. Samozrejme, bola príčinou náhla zmena premýšľania ľudí, hlavne v ekonomickej sfére. Prioritou sa stalo zdravie a do popredia sa dostala opatrnosť vôbec vychádzať z domu. Premýšľať o nadobudnutí nového majetku vtedy neprichádzalo do úvahy. "Klienti realitného trhu na dobu 4 až 6 týždňov úplne prestali riešiť tému nehnuteľnosti," opisuje situáciu Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárii. 

Na konci apríla si nielen klienti, ale aj realitní predajcovia začali uvedomovať, že aj napriek existujúcej pandémii život pokračuje ďalej. V opätovnom dopyte na realitnom trhu došlo k dvojnásobnému nárastu. 

" V druhej vlne už vieme predpovedať, ako korona vírus funguje. Vieme, že potreba bývania je tu aj napriek druhej vlne. Ľudia si chcú stále kúpiť svoj vysnívaný byt. K tomu klientom napomáha možné financovanie, to znamená banky stále aktívne financujú nehnuteľnosti za veľmi nízke úrokové sadzby. To je silným motorom toho silného dopytu aj v čase krízy,"

Objem úverov v porovnaní s minulým rokom vzrástol. Stále je krivka v rastúcej tendencii a nie sú tam žiadne indikátory na zmenu. Zásadne ovplyvňuje realitný trh silný dopyt. Spôsobený je stále dobrou ekonomickou situáciou aj napriek poklesu vývoja ekonomiky. Klienti pokles nepociťujú. "Nejaké hromadné prepúšťanie sme nezaznamenali, na druhej strane banky dávajú stále veľmi výhodné hypotéky. Spotrebiteľská nálada je dobrá. Tlak zo strany dopytu je taký veľký, že developeri nestíhajú stavať a umiestňovať na trh dostatok bytov," hovorí Ján Palenčár. Na realitnom trhu dopyt prevyšuje ponuku a ceny rastú. 

Najväčší dopyt je v krajských mestách. V Bratislave vznikol rekord na realitnom trhu. Za posledných 10 rokov je v hlavnom meste najmenší počet voľných bytov. 

Trh je cyklický a prezident vysvetľuje, že aj oni prežívajú vlny. "Po každom vzostupe trhu na pomyselnej vlnovej krivke prichádza pád. My dnes nevieme odhadnúť ten čas, kedy to môže nastať. Môžeme povedať, že ešte stále nie sme v tom pásme realitnej bubliny. Nie je to špecifické iba pre Slovensko, ale aj pre okolité krajiny." 

Vlna vzostupu bude pretrvávať, pokiaľ bude záujem o kúpu prevyšovať ponuku na realitnom trhu. Nie je možné určite dokedy. Podľa dát je však preukázané, že Slovensko oproti EÚ má na 1000 obyvateľov o 200 bytov menej. V súčasnosti chýba na Slovensku približne 300 tisíc bytov. 

V niektorých lokalitách, ktoré sú atraktívne pre nájomcov je stále 30 - 40% investičných bytov. Je zrejmé, že ani investorov na investičnom trhu v oblasti realitného trhu neubúda. "Investorom do istej miery skomplikoval život kvôli systému hypoték. Národná banka obmedzila hypotéky. Zastropovala možnosť, že klient si môže zobrať maximálne 8- násobok ročného príjmu," vyjadril sa prezident Národnej asociácie realitných kancelárii, Ján Palenčár. 

Kupovať byty sa stále oplatí. Ceny budú mať stále tendenciu rásť a je výhodné investovať peniaze do nehnuteľnosti. 

Najčítanejšie správy