Jasno
-1°
Bratislava
Emília
24.11.2024
Stámiliónový spor pre poisťovne zablokovala SaS. Znevýhodnenie súkromných poisťovní Sulík nechce
Zdielať na

Stámiliónový spor pre poisťovne zablokovala SaS. Znevýhodnenie súkromných poisťovní Sulík nechce

BRATISLAVA / Vo vládnej koalícii sa schyľuje k ďalšej manželskej hádke. Dôvodom sú stámilióny eur, ktoré chce vláda naliať do Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Zaplatiť by to teda mali aj poistenci súkromných poisťovní, ktoré návrh označujú za prinajmenšom nespravodlivý. Na ich stranu sa postavila koaličná SaS.

Hlavným argumentom navrhovateľov je fakt, že zlá situácia v zdravotníctve sa ešte zhoršila. Dôvod - COVID 19. Ministri OĽaNO priniesli minulý týždeň na vládu návrh, aby štát pomohol aspoň svojej poisťovni. Tým, že do nej naleje 300 miliónov eur.  "To je práve tá systémová pomoc, ktorú potrebujeme tejto poisťovni poskytnúť, ale zároveň aj vlastne ju pripraviť na najbližšie obdobie, ktoré nás čaká," povedal minister financií Eduard Heger.



Nesystémové, protizákonné a proti zdravému rozumu. Takto návrh hodnotí koaličná SaS. "Prečo 300 miliónov? Prečo len všeobecka? Kde teda prišli na to, že toto je to správne riešenie pre občanov Slovenska?" pýta sa poslankyňa SaS Janka Bittó Cigániková.


Podľa poslankyne je 300 miliónová injekcia štátnej poisťovni v rozpore s programovým vyhlásením vlády. Dodáva, že to zvýhodní štátnu voči súkromným poisťovniam. "Neúmerná výhoda štátnej inštitúcii, ktorá nie je správna, ale samozrejme ide len o to, vyhnať tých súkromníkov a v podstate ich vyhladovať," pokračuje Cigániková.



"V prípade, že by takýto návrh prešiel vo vláde, bude to signál o tom, že sa vláda na spravodlivé dofinancovanie zdravotnej starostlivosti pre všetkých poistencov na Slovensku vykašľala," informovala poisťovňa Dôvera.

"V období pandémie nie je ten správny čas na to, aby vláda takýmito rozhodnutiami ohrozila zdravotnú starostlivosť pre viac ako 2 milióny Slovákov," uvádza v stanovisku Union.


Tristo miliónov by malo pritiecť zo štátneho rozpočtu. Teda aj z vreciek poistencov Dôvery a Unionu. To je podľa analytika problém. "Nie je dôvod, aby sa poistenci v súkromných poisťovniach skladali na záchranu jednej štátnej zdravotnej poisťovne," myslí si analytik Vlachynský. Aj kritici svorne hovoria, že peniaze pre zdravotníctvo treba. Ale nie tak, že podporíme jednu poisťovňu."To by sa však malo odohrať tak, že štát zvýši platbu za svojich vlastných poistencov - za dôchodcov, za deti, za mamičky, pretože tá je dlhodobo nízka," dodáva Vlachynský.

Minulý týždeň vláda rokovanie o tomto bode prerušila. Richard Sulík totiž zásadne nesúhlasil. Včera teda o tom rokovala koaličná rada."Myslím si, že sme dospeli k takému kompromisu, ktorý teda predstaví predpokladám, že zajtra minister zdravotníctva na vláde," uviedol Heger.

O aký kompromis ide, minister odmietol prezradiť.  Viaceré zdroje pre televíziu JOJ uviedli, že sa koalícia napokon dohodla nie na 300 ale na 100 miliónoch eur pre štátnu poisťovňu. Či bude tento návrh finálny sa ukáže až po zajtrajších horúcich rokovaniach na Úrade vlády.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy