Prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov o práci v prvej línii
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Sirény sanitky zrejme každý z nás počuje aspoň raz za deň. Možno vám vtedy napadne, čo sa asi tak stalo a kam sa ponáhľajú. Ako však vyzerá každodenný život mužov a žien v prvej línii v časoch korona-pandémie? A prečo je tak dôležité dodržiavať zásadu R-O-R?
Podľa prezidenta Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov sa druhá vlna pandémie výrazne líši od tej prvej. Na jednej strane teraz už majú dostatok ochranných pomôcok, ktoré sa priebežne zásobujú, na druhej však rapídne stúpa počet nakazených. "Počet pozitívnych pacientov sa z týždňa na týždeň zvyšuje a hlavne tých, ktorí majú ťažší priebeh a potrebujú pľúcnu ventiláciu. Potrebujeme, aby sa ľudia začali správať zodpovedne, pretože nevieme byť všade, naše kapacity sú obmedzené," vysvetľuje František Majerský.
Podľa Majerského záchranári už dlhodobo pristupujú ku každému pacientovi tak, ako keby mohol byť potenciálne nakazený. To znamená, že nosia vždy rúška, štíty, rukavice, v prípade potvrdených prípadov aj ochranné obleky. "Stáva sa nám však, že rodina úmyselne zatají informácie, volajú, že starší človek má vysokú teplotu, ale nepovedia, že vedľa v izbe leží syn, ktorý je covid pozitívny," vraví prezident komory záchranárov.
Od minulého týždňa je na Slovensku vyčlenených 9 posádok s lekárom, ktoré budú robiť klinické prevozy medzi nemocnicami pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. Kapacity sa však už plnia aj v nemocnici. "Najväčšia chyba je stretávanie sa s cudzími ľuďmi," myslí si Majerský.
Majerský zároveň vyzýva ľudí, aby záchrannú službu volali len v kritických prípadoch, dlhodobejšie stavy bolesti nech sa snažia riešiť primárne s obvodným lekárom.