Oblačno
Bratislava
Emília
24.11.2024
Na pomoc voláme lekárov zo zahraničia, tým ale komplikuje prácu extrémna byrokracia
Zdielať na

Na pomoc voláme lekárov zo zahraničia, tým ale komplikuje prácu extrémna byrokracia

BRATISLAVA / Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo výzvu, v ktorej prosí slovenských lekárov, aby sa vrátili domov, pomôcť bojovať s koronavírusom. Koľkí sa domov aj reálne vrátia, ministerstvo zatiaľ presne nevie. Pomôcť chcú však aj zahraniční lekári. Tým však prácu u nás komplikuje extrémna byrokracia.

Zeno študoval 6 rokov medicínu na univerzite vo Verone a následne pracoval 2 roky ako rodinný lekár. Na Slovensko sa presťahoval pred mesiacom za svojou manželkou. Aj tu chce pokračovať v lekárskej praxi, narazil však na komplikácie s administratívou. "Nemôžem legalizovať moje skúsenosti," vyjadril sa všeobecný lekár Zeno Vignola. 

Diplom mu úradníci síce uznali, no chýbal im akýsi zoznam kurzov, ktoré absolvoval. Keďže v Taliansku takéto dodatky k diplomu automaticky nedávajú, Zeno si ich nechal zaslať zo svojej univerzity vo Verone, no opäť nepochodil. Keďže zoznam absolvovaných kurzov mu poslali ale iba v elektronickej podobe. "Hovoria, že PDF nie je certifikované," vysvetlil Zeno. 

"Berú to ako niečo, čo si on stiahol sám a mohol to aj zmeniť a nechcú mu to uznať. Aj napriek tomu, že to je poslané od univerzity a je to teda validné," povedala Zenova manželka Nikoleta Vignola. 

Zeno nechápe, v čom je problém, obzvlášť v období, kedy je každá ruka zdravotníka potrebná. Navyše, zjednodušenú administratívu sľubuje aj samotné ministerstvo zdravotníctva. "V prípade, ak lekári či sestry získali doklady o vzdelaní v zahraničí v rámci Európskej únie, zrealizujeme urýchlené uznávanie kvalifikácií," reagovala štátna tajomníčka Jana Ježíková. 

Zeno chcel pomôcť už pri celoplošnom testovaní, ale to s najväčšou pravdepodobnosťou nestihne. Pritom v Taliansku pomáhal aj počas prvej vlny pandémie. "V marci - apríli som robil veľa testov pre pacientov," povedal Zeno. 

Podobných prípadov je viac 

Pomáhať na Slovensko chcel prísť aj anesteziológ z Ukrajiny. Má 22-ročnú prax, pôsobil aj v zahraničí ako Lekár bez hraníc, na Slovensku mu uznali diplom a dokonca si našiel prácu, resp. nemocnicu, v ktorej ho chceli zamestnať.

Všetko to ale opäť stroskotalo na administratívnej chybe. "Dôvod bol, že žiadosť bola zastavená, keďže úrad práce nemal potrebné podklady od zamestnávateľa. Problém je v tom, že pre zamestnávateľa, keď zamestnáva cudzinca, je viac krokov, ktoré musí spraviť a nemocnica možno jeden z tých krokov nespravila," uviedla Alona Kurotová zo Združenia zahraničných lekárov. 

A kým spomínaný anesteziológ sa musel vrátiť na Ukrajinu, ministerstvo zdravotníctva paradoxne presne takýchto zdravotníkov prosí o pomoc. "Vyzývame najmä lekárov anestéziológov, intenzivistov, sestry, ktoré sú špecialistky v odbore anestéziológia a intenzívna starostlivosť, aby prišli pomôcť pri starostlivosti o pacientov," vyhlásil štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura. 

"MZ SR dáva výzvu pre všetkých Slovákov, ktorí pracujú v zahraničí, aby v tejto situácii došli pomôcť SR. A pokiaľ sa dá, pomohli slovenským zdravotníkom," uvádza sa v stanovisku ministerstva zdravotníctva. 

"Nerozumiem, prečo neboli nastavené tieto mechanizmy, aby ten odborník, ktorého tak veľmi potrebujeme, prišiel," poznamenala Kurotová. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy