Telesné ostatky Žofie Bosniakovej vrátili na pôvodné miesto
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozostatky boli v urne uložené do výklenku a zamrežované
„Pozostatky boli v urne uložené do výklenku a zamrežované. Ľudia sa do kaplnky môžu chodiť modliť, a to pred a po svätej omši alebo na požiadanie domáceho správcu farnosti,“ skonštatoval po pobožnosti hovorca Žilinskej diecézy Peter Holbička.
Veriaci dnes v Tepličke nad Váhom oslavovali 365 rokov od smrti Žofie Bosniakovej. „Pri príležitosti 400 rokov od jej narodenia chce 2. júna žilinský diecézny biskup Tomáš Galis vyhlásiť v Žilinskej diecéze rok Žofie Bosniakovej, ktorá určite má čo povedať aj súčasnej generácii. Práve preto chce biskup od septembra chodiť po farnostiach diecézy a hovoriť o rodine. A Žofiu Bosniakovú dávať ako vzor veriacej manželky a matky pre súčasných veriacich,“ uviedol Holbička.
TASR
Telo Žofie Bosniakovej, uložené v kaplnke kostola v Tepličke nad Váhom, v stredu 1. apríla polial neznámou horľavou látkou a zapálil 31-ročný muž zo Žiliny. Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva (KR) PZ v Žiline Jany Balogovej polícia zadržala páchateľa priamo na mieste činu ako sa pozeral na horiacu truhlu. „V blízkej cukrárni si vypýtal kľúče od kostola. Vošiel do kaplnky, kde boli v drevenej truhle uložené telesné pozostatky Žofie Bosniakovej. Vytiahol ich pred kostol, polial nezistenou horľavou látkou a zapálil. Telesné pozostatky Žofie Bosniakovej zhoreli do tla,“ informovala Balogová.
Páchateľ sa podľa policajnej hovorkyne k činu priznal. „Motív jeho konania je zatiaľ predmetom vyšetrovania, policajti ho obvinili z prečinu hanobenia mŕtveho. Vzhľadom na zdravotný stav rozhodol ošetrujúci lekár o jeho umiestnení v psychiatrickej liečebni. Stíhaný bude na slobode. V prípade uznania viny mu hrozí trest odňatia slobody od 1 do 5 rokov,“ dodala Balogová.
Neporušené telo Žofie Bosniakovej našli v krypte kaplnky na hrade Strečno v roku 1689. Tridsaťosem rokov sa čakalo na rozhodnutie nitrianskeho biskupa o premiestnení rakvy s telom Žofie do Tepličky nad Váhom. Povolenie vystaviť telesné ostatky Bosniakovej pre verejnosť v teplickom kostole po dôkladnom preskúmaní okolností dal roku 1728 biskup Adam Ladislav Erdödy.
Gróf Löwenburg, majiteľ hradu Strečno, sa postaral o dôstojný príbytok pre telesnú schránku Žofie. V rokoch 1728 - 29 dal pristaviť k severnej strane teplického kostola samostatnú priestrannú kaplnku, zasvätenú Loretánskej Panne Márii. V roku 1729 v slávnostnom sprievode preniesli ostatky Žofie z krypty kostola do novopostavenej kaplnky v barokovej rakve so skleneným vekom.