Skoro jasno
14°
Bratislava
Anastázia
30.4.2025
Na prasaciu chrípku máme v skladoch 700-tisíc antivirotík
Zdielať na

Na prasaciu chrípku máme v skladoch 700-tisíc antivirotík

Príznaky: Vysoká teplota, nevoľnosť zvracanie, hnačka...

Prasací vírus zmutoval a nesie v sebe aj DNA ľudskej a vtáčej chrípky. Táto skutočnosť postavila v posledných hodinách do pozoru celý svet. Hoci viacerí virológovia sa obávajú, že vznik pandémie je už len otázkou času, Svetová zdravotnícka organizácia zatiaľ neodhadla, aké sú riziká jej vzniku. Podľa toho sa riadia aj naše zdravotnícke autority.

„Na pandémiu sme pripravení už niekoľko rokov,“ vyhlásil dnes hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Úrad verejného zdravotníctva už vydal odporúčania pre cestovné kancelárie a niektoré ministerstvá. Bratislavské letisko zatiaľ konkrétne opatrenia neprijalo. Stane sa tak až v prípade, že ho o to požiadajú kompetentné orgány. V prípade potreby má letisko zriadenú aj karanténnu miestnosť pre pasažierov, u ktorých existuje podozrenie z ochorenia na chrípku.

„Antivirotiká máme uskladnené v štátnych hmotných rezervách. Okrem nich majú zásoby lekárne a distribučné firmy,“ informoval minister zdravotníctva Richard Raši. „Antivirotiká sú účinné. Boli by sme však neradi, keby došlo k ich masívnemu používaniu. Malo by to za následok vznik rezistencie voči tomuto typu chrípky,“ upozornil Vedúci odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR Ján Mikas s tým, že dôvod na paniku zatiaľ neexistuje.

TASR

Prenos prasacej chrípky z človeka na človeka napriek viacerým prípadom kompetentné orgány v postihnutých štátoch nepotvrdili. Vírus sa však šíri pomerne rýchlo, podľa odhadov len v Mexiku narastá počet podozrivých prípadov denne až o 25 percent. Najviac sú ohrození ľudia vo veku 20 až 40 rokov. Vírus sa stáva životunebezpečný pre ľudí so slabým imunitným systémom.

Príznaky: Vysoká teplota,
hnačka, zvracanie...

Príznaky chrípky ošípaných sú identické s klasickou chrípkou. Okrem vysokej teploty ju však môže sprevádzať navyše aj nevoľnosť, zvracanie a hnačka. Medzi ľuďmi sa prenáša vzduchom a vrásky na čele robí zdravotníkom najmä skutočnosť, že vírus dokáže rýchlo mutovať. Zo súčasných štyroch druhov vakcín voči prasacej chrípke, pomáhajú ľuďom už len dve - Tamiflu a Relenza.

Prvý prípad nákazy
pred 30. rokmi

Vírus prasacej chrípky H1N1 prvýkrát zistili u ošípanej na americkej farme už v roku 1930. Doposiaľ zaznamenali úrady vo svete len ojedinelé prípady prenosu na človeka. Išlo zvyčajne len o prípady, blízkeho kontaktu človeka s ošípanými na farmách. V USA prvýkrát zaznamenali prenos H1N1 z prasaťa na človeka v roku 1988, kedy sa vírus zistili u 32-ročnej tehotnej ženy. Tú pôvodne hospitalizovali kvôli zápalu pľúc, osem dní nato chorobe podľahla. Až následné rozbory ukázali, že dôvodom úmrtia bola prasacia chrípka. Priebeh ochorenia bol pritom veľmi krátky. Štyri dni pred hospitalizáciou navštívila žena prasací veľtrh. V Európe je známy prípad len vo Švédsku. Najnovší prípad hovorí o pozitívnom náleze u pacienta v Španielsku, čo potvrdili zdravotníci len pred niekoľkými hodinami.

Hoci informácie o počte chorých v Mexiku hovoria o nakazení vírusom prasacej chrípky, faktom ostáva, že z celkového počtu 1 614 prípadov prepustili zdravotníci viac ako tisíc ľudí do domácej liečby.

Z prasacej severoamerická...

Zmutovaný vírus doposiaľ u zvierat nezaznamenali. „Nie je teda odôvodnené nazývať toto ochorenie prasacou chrípkou,“ uviedol dnes vo vyhlásení Medzinárodný úrad pre nákazy zvierat (OIE). Vírus podľa neho zahŕňa charakteristické komponenty prasacieho, vtáčieho a ľudského vírusu. Úrad zároveň vyzval, aby sa ochorenie označovalo ako „severoamerická chrípka“ - na základe svojho geografického pôvodu. OIE uviedol, že je nevyhnutné uskutočniť vedecký výskum s cieľom určenia náchylnosti zvierat na tento "nový vírus". Ak sú zvieratá na nakazenie náchylné, „cirkulácia vírusu môže zhoršiť regionálnu a globálnu situáciu verejného zdravia,“ dodal úrad.

Účinná vakcína neexistuje

Pýtate sa, či existuje vakcína proti prasacej chrípke? Odpoveď je áno. Ako prevencia je však účinná len u prasiat. Zatiaľ jediným riešením pre ľudstvo sú antivirotiká - práškový inhalátor Relenza a Tamiflu vo forme kapsúl. Ich účinok je však na rozdiel od vakcín podstatný: Kým vakcíny predchádzajú vzniku ochorenia, antivirotiká vírus nedokážu zneškodniť, len znemožnia jeho reprodukciu.

TASR/Termokamery monitorujú telesnú teplotu pasažierov

Počet nakazených prasacou chrípkou:

  • Mexiko: 1614 (1000 už prepustili)
  • USA: 20
  • Nový Zéland: 10
  • Kanada: 8
  • Španielsko: 1

Počet úmrtí:

  • 103

Zdielať na

Najčítanejšie správy