Zatiahnuté
Bratislava
Renáta
6.11.2024
Polícia cíti tlak na prešetrenie protestov, medzi obvinenými je aj osoba z politiky
Zdielať na

Polícia cíti tlak na prešetrenie protestov, medzi obvinenými je aj osoba z politiky

BRATISLAVA / Od októbra sa v Bratislave konalo niekoľko verejných protestov, na ktorých ľudia boli bez rúšok a nedodržiavali odstupy. Polícia má z každého z nich viac ako dva terabajty dát, ktoré spracováva.

Dočasný policajný prezident a jeden z dvoch kandidátov na post policajného prezidenta Peter Kovařík priznáva, že policajný zbor cíti nielen tlak médií, ale aj verejnosti na prešetrenie protestov, ktoré sa konali v čase zákazu zhromažďovania.

"Vnímame tlak, ktorý sa na nás vyvíja, že máme byť dôraznejší pri protestoch. Používať tvrdšie zásahy," povedal policajný prezident. "Vážim si ale, že nemáme politický tlak. Nebudeme podliehať ani tlaku médíí a verejnosti. Budeme podliehať zákonom," deklaruje objektívnosť polície Kovařík. Dodáva, že každý zúčastnený je spolupáchateľom ohrozovania zdravia nielen seba, ale najmä blízkych. "Tí, ktorí sa zhromažďujú na protestoch ohrozujú seba a blízkych. Je mi ľúto, že ľudia s politickými cieľmi vytvárajú priestor na šírenie chorôb. Dopúšťajú sa priestupkov na úteku civilnej ochrany," vysvetľuje policajný prezident. Tí, ktorí zvolávajú a sú organizátormi sa dopúšťajú trestných činov. Štatistika v rámci celej krízy, ktorá tu existuje, v zbore riešili viac ako 27 000 priestupkov.

​Sedemnásteho októbra polícia odstúpila na prerokovanie príslušným orgánom stovky priestupkov. "Od prvej veľkej demonštrácie v októbri sme odstúpili príslušným orgánom 784 priestupkov," informoval bratislavský krajský riaditeľ, plukovník Adrián Pavlík. "Na regionálne 459 a okresné úrady 325 priestupkov," konkretizoval krajský riaditeľ. Jedným z mnohých podnetov médií, ale aj verejnosti formou komentárov polícia vníma príklady zo zahraničia. Sami si urobili prehľad, v ktorom dospeli k záveru, že v Rakúsku ani v Maďarsku nezasiahli vôbec. V Poľsku sú policajti odcudzovaní za neprimeraný zásah v podobe slzného plynu.

Vo Francúzsku vníma polícia veľké extrémy. "Vo Francúzsku ničia verejný majetok, ich správanie je na hrane dôstojného protestovania," opísal príklad Francúzska policajný prezident. "U nás vnímame princíp akcia reakcia. Na Slovensku nedošlo k žiadnemu poškodeniu verejného majetku, ani k vážnym zraneniam občanov," informuje Kovařík. Polícia na Slovensku dodržiava princíp vyhodnotenia aktuálnej situácie na protestoch.

"Vždy riešime a konáme primerane k danej situácii na proteste, či zhromaždení. Zažili sme, keď sme jedného z davu vytiahli. Ostatní sa zburcovali a chceli si ho chrániť," uvádza policajný prezident s tým, že priestupky a trestné činy, ktoré sa udejú na takýchto udalostiach majú zaznamenané. Trvá to dlhšie, keďže mávajú k dispozícii aj viac ako dva terabajty dát. "Predvádzali sme tie osoby, ktoré sa dopustili protiprávneho správania," informoval Kovařík na tlačovej besede. Ohľadom často diskutovaného nenosenia rúšok v týchto situáciách Kovařík reagoval: "K nepokutovaniu rúšok, policajné jednotky vo svete takisto neriešia rúška. Potrebujeme riešiť situáciu v takom rozsahu, aby sme mohli chrániť život a majetok občanov." 

K dnešnému dňu polícia z protestov eviduje 15 trestných činov, voči 122 bolo vznesené obvinenie. V dvoch prípadoch ide o obzvlášť závažne činy, kedy došlo k hádzaniu kameňov do policajtov. Medzi obvinenými je aj osoba z politického spektra. Policajný prezident viac nekonkretizoval. Jeden z obvinených je Čech, stíhaný väzobne. Z novembrového protestu zaznamenali 13 trestných činov, voči 3 ľudom vzniesli obvinenie. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy