Príde koalícia o poslancov? Indície vedú k hlasovaniu o núdzovom stave
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Od utorka je núdzový stav na Slovensku predĺžený o 40 dní a zákaz vychádzania do 10.januára. Vláda tak mohla rozhodnúť vďaka tomu, že poslanci sa netradične zišli na hlasovaní v pondelok a to aj tí, ktorí boli pozitívni, či v karanténe. Napriek tomu, ale pri zmene Ústavného zákona nemala koalícia zo svojich vlastných prítomnách 94 poslancov všetky hlasy. Proti hlasoval poslanec OĽaNO a ďalšia posalnkyňa sa zdržala. Príde koalícia o poslancov?
Hlasovanie v netradične igelitom obalenom parlamente sa síce skončilo úspechom, ale dôvod na úsmev koalícia nemala. Za zmenu ústavy pri možnosti predĺžiť núdzový stav totiž hlasovalo len 91 koaličných poslancov, hoci v sále ich bolo 94. Ústavnú väčšinu tak mala koalícia veľmi tesnú a nesúhlasné hlasy boli z poslaneckého klubu OĽaNO. "Nehlasoval jeden, je to poslanec Čepček a je to otázka na pána Šípoša a premiéra Matoviča. Všetci, ktorí sú za mnou jedenásti, hlasovali za. Pani Letanovská je na ARO ako primárka a bojuje za životy ľudí a bola za" vyhlásil Juraj Šeliga zo Za Ľudí.
"Ja som len zaregistroval troch poslancov, ktorí hlasovali, buď sa zdržal, nehlasoval alebo bol proti. Jeden poslanec mi nahlasoval, že jeho zariadenie nefungovalo a nemohol hlasovať za. Tých dvoch poslancov som nezachytil, takže určite to budem riešiť na našom poslaneckom klube," povedal šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šípoš.
Tesne pred hlasovaním vraj bolo neistých podstatne viac hlasov, no nakoniec chýbali z poslaneckých lavíc len 3. Dva zámerne, pretože poslanec Čepček či poslankyňa Hatráková vopred avizovali, že za tento zákon za týchto okolností jednoducho nebudú. Čepček, ktorý už svoje zotrvanie v poslaneckom klube riešil pri svojvoľnom poslaneckom návrhu zákona o interrupciách, čím vyvolal vlnu nevôle v koalícii, v poslaneckom klube ostal. "Je všeobecne známe o našich poslancoch, že hlasujú podľa vedomia a svedomia," dodal Šípoš.
"Nesúhlasil som s obsahom a procesom. Takéto neobmedzené predlžovanie npdzového stavu nemá obdoby. Ešte aj v Rusku po vyhlásení musí po 72 hodín sa zísť Duma a prerokovať to," nahral vo videu Čepček. .
Toto nie je ale jediný hlas, ktorý koalícii pri zmene ústavy chýbal - pri hlasovaní sa zdržala ďalšia z poslankýň OĽaNO - Katarína Hatráková. "Nie určite to nebol omyl, ja so hlasovala, že bez pozmeňujúceho návrhu nebudem súhlasiť s podporou," uviedla Hatráková. Obom sa ale z klubu nechce odísť, čo potrvdili aj televízií.