Ústav pamäti národa žiada po vzore Českej republiky nepremlčateľnosť zločinov komunistickej totality
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO/ČESKÁ REPUBLIKA / Ústav pamäti národa žiada, aby platila absolútna nepremlčateľnosť na zločiny z obdobia totality. Umožnilo by to trestne stíhať osoby, ktoré sa podieľali na zabíjaní civilistov na hraniciach. V Českej republike čelí takémuto obvineniu jeden z posledných žijúcich vedúcich funkcionárov KSČ.
Zločiny na hraniciach v čase komunistickej totality sú stále nepotrestané, na odsúdenie zodpovedných z radov bývalého vedenia KSČ ale znovu tlačia inštitúcie, ktoré sa zaoberajú totalitnou minulosťou. "Bol som autorom trestného oznámenia v roku 2017 na bývalých členov predsedníctva Ústredného výboru KSČ Miloša Jakeša, Lubomíra Štrougala a Petra Colotku za zabíjanie civilných osôb na Železnej opone v rokoch 1948-1989," uviedol Ľubomír Morbacher zo sekcie dokumentácie ÚPN.
Komunistickí šéfovia preukázateľne udržiavali a vynucovali režim na Železnej opone, podľa obvinenia tak nesú zodpovednosť za smrť približne 300 civilných osôb. Najnovšie obvinili jedného z posledných žijúcich komunistických funkcionárov. "Ján Fojtík, tiež bývalý člen predsedníctva ÚV KSČ, nesie rovnakú zodpovednosť, v januári 2021 bol obvinený aj on z trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa," priblížil Morbacher.
Fojtíka majú okrem iného usvedčovať nedávno nájdené dokumenty, podľa ktorých bývalé stranícke vedenie vedelo o zabíjaní na hraniciach. Podľa týchto dokumentov šéfovia KSČ v roku 1985 kryli pohraničníkov, ktorí na území Rakúska prenasledovali a zastrelili československého občana. "Nejde o pomstu, ale o nastoľovanie spravodlivosti voči vyššie postaveným osobám, ktoré sú zodpovedné za komunistické zločiny," vysvetlil Morbacher.
Zatiaľ čo v Českej republike platí absolútna nepremlčateľnosť na zločiny spáchané v období totality, na Slovensku zatiaľ tomu tak nie je. "ÚPN sa bude snažiť, aby bol novelizovaný trestný zákon, ktorý by umožnil potrestanie takýchto páchateľov aj ľudí z ŠTB," dodal Morbacher.