Skoro jasno
Bratislava
Klaudia
17.11.2024
Minister zdravotníctva Marek Krajčí nevylúčil testovanie detí na prvom stupni
Zdielať na

Minister zdravotníctva Marek Krajčí nevylúčil testovanie detí na prvom stupni

BRATISLAVA / Slovensko je rozdelené na dve časti, rokovanie konzília odborníkov má rozhodnúť o budúcnosti vzdelávania našich detí a počty hospitalizovaných pacientov stále neklesajú. Aj takto vyzerá aktuálna epidemiologická situácia, ktorej chaotický smer má jednotne určiť Covid automat.

Kým SaS a strana Za Ľudí posledné dni viackrát akcentovali na to, že celoplošné testovanie nebude, Covid automat s takouto variantou počíta v najviac ohrozených okresoch. Slovensko sa ale po takzvanom "skríningu" rozdelilo do dvoch častí, čo sa nepáči ani ministrovi zdravotníctva. "Ja by som si želal, aby sa to už nemuselo takto riešiť a aby sa prešlo na Covid automat, ktorý keby sa dodržiaval tak postupne by sa mala situácia v regiónoch zlepšovať,"  povedal šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí. 

Dôležitým dátumom je 8. február, kedy by spomínaný automat mal naplno vstúpiť do platnosti. V rovnaký deň by sa mal aj predĺžiť núdzový stav, ktorého platnosť vyprší. Všetko ale záleží ešte na rokovaní vlády. "Pokiaľ by sa Slovensko prehuplo do červenej zóny, tak treba počítať s tým, že bude platiť zákaz vychádzania, síce nie taký prísny ako v čiernej a práve výnimky budú platiť pre ľudí, ktorí majú negatívny test,"  informoval Krajčí.

Azda najhorúcejšou témou zasadnutia konzília odborníkov je nastavenie čiernej fázy v Covid automate. Pokiaľ by mal platiť pôvodný zámer, v najviac postihnutých okresoch by sa mala obmedziť aj prevádzka vo veľkých fabrikách . Touto cestou ale vláda nechce ísť. "Tá epidemiologická situácia by musela byť veľmi veľmi vážna, aby sme k takémuto niečomu pristúpili,"  hovorí minister s tým, že najideálnejším riešením by bolo mať negatívny test. Uvoľňovanie opatrení ale Krajčí neočakáva. 

Deti by sa mohli testovať aj na prvom stupni

Začiatkom februára sa mali vrátiť deti do škôl. Prioritu rokovaní o uvoľňovaní opatrení už vopred avizoval minister školstva Branislav Gröhling. Analýzy ministerstva zdravotníctva predpovedali priaznivejšiu situáciu so šírením koronavírusu, no tá sa v nemocniciach aj napriek reštriktívnym opatreniam, neodzrkadlila. Príčinou môže byť aj detekovanie britskej mutácie koronavírusu, ktorú Slovensko zaznamenalo už v decembri. "Tá situtácia ide relatívne veľmi pomaly a nezlepšuje sa tak, ako sa očakávalo. Konzílium má taký názor, že sa má dodržiavať to, čo je v covid automate napísané. Tým pádom jedno kritérium nebude dodržané a do škôl by sa nemalo ísť," konštatuje minister.

Krajčí rovnako pripúšťa aj testovanie detí na prvom stupni základných škôl. "Slovensko zvažuje, že by obstaralo  testy, ktoré sa nedávajú do nosohltanu ale bude sa robiť ten výter len z nosa a takéto testy by mohli byť vhodné. Takisto by mohli byť vhodné také tie odpľúvacie testy a ja osobne budem za," povedal Krajčí a naznačil, že aj to bude jednou z tém rokovaní.  Momentálne táto povinnosť v covid automate nie je.  "Budeme sa o tom rozprávať. Ja to odporúčam," dodal.

Dodávky vakcín už sú obmedzené. Minister zdravotníctva to pripisuje takzvanej "reštrukturalizácií výrobných procesov". Napriek tomu stále verí, že sa do jari podarí zaočkovať značná časť populácie. "Ja predpokladám, že ten vakcinačný proces bude prudko akcelerovať niekedy v marci apríli a máji," uzavrel Krajčí.

Najčítanejšie správy