Jasno
Bratislava
Klaudia
17.11.2024
Konzílium odborníkov neodporučilo nástup detí do škôl. Od 1. februára do lavíc nezasadnú
Zdielať na

Konzílium odborníkov neodporučilo nástup detí do škôl. Od 1. februára do lavíc nezasadnú

BRATISLAVA / Ďalším možným termínom pre otvorenie škôlok a prvého stupňa základných škôl bol najbližší pondelok. Ministri zdravotníctva a školstva spoločne oznámili, že sa to odkladá. Dôvodom je zlá epidemická situácia a vysoký počet hospitalizovaných. Stále platí, že otvorené môžu byť škôlky a školy len pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry.

Závery konzília odborníkov sú známe. Minister zdravotníctva Marek Krajčí pripomenul, že epidemiologická situácia je naďalej zlá a počty hospitalizovaných neklesajú."Vzhľadom na počty pozitívne testovaných konzílium odborníkov od 1.2 ešte neodporúča uvoľnenie opatrení,"  vyslovil Krajčí. 

Minister školstva napriek nepodarenému zámeru otvárať školy, ubezpečil pracovníkov kritickej infraštruktúry, že aj naďalej bude pre ich deti prvý stupeň základných škôl a materstých škôl otvorený. Gröhling taktiež apeloval na zriadovateľov škôl, aby umožnili deťom ich návštevu. Novinkou majú byť dobrovoľné jarné školy, ktoré budú fungovať "podobne tak, ako to bolo pri letných školách." Okrem jarných a letných škôl sa pripravujú aj vzdelávacie kurzy. "Kolegovia na Štátnom pedagogickom ústave pripravujú kurzy pre ZŠ, ktoré by mohli začať fungovať od marca. Budú preplácané zo samostatných balíkov finančných prostriedkov," informoval GröhlingRezort školstva taktiež plánuje prísť pre zriaďovateľov škôl s novým manuálom otvárania, kde budú zohľadnené okresy. Tento manuál by mal byť sprístupnený od 8. februára. 

Keď sa školy otvoria, nebude nástup dobrovoľný. "Budeme otvárať školy v rámci povinnej školskej dochádzky. Samozrejme, že tam máme také zábezpeky ako je 5-dňová alebo 10-dňová ospravedlnenka v rámci rodičov. Čo sa týka dobrovoľnosti, kde sa naväzujete na OČR, toto je ešte na diskusiu s rezortom práce," uviedol minister Gröhling,

Politici dnes pri rozhodovaní počúvli jasné odporúčanie epidemiológov. Pediatri upozorňujú, že kým v prvej vlne mávali deti bezpríznakový priebeh, po zaznamenaní britskej mutácie sa to zmenilo. "Po siedmich dňoch sa ich zdravotný stav zvykne zhoršiť a zvyknú mať tie deti aj zápaľ plúc," vysvetlila pediatrička.

Diváci nás upozorňujú aj na prejav, kedy majú deti bez teplôt nesvrbivé vyrážky po tele. "Dcérka bola vyhádzaná behom pár dní. Boli sme si spraviť Covid testy a boli sme po antigénovom teste negatívni. Po pár dňoch sa to stále rozširovalo tak sa priateľ prihlásil na PCR test a ten sa ukázal ako pozitívny," opísala mamička dievčatka.

ZMOS  upozornil, že školy by nemali prijímať peniaze za krúžky a aktivity, ktoré sa nerealizujú. "Samospráva má len dve možnosti. Buď financie vráti alebo sa s nimi dohodne, že majú predplatené krúžky na ďalšie obdobie, kedy bude možné ich absolvovať,"  informoval hovorca ZMOS Michal Kaliňák.

Inak je to v prípade jaslí. Mnohým rodičom sa nepáči, že ich jasle vyzvali zaplatiť za celý január, aj keď neboli otvorené ani jeden deň v mesiaci. "Príde mi to úplne nefér. Musím to zaplatiť keď chcem, v prípade, že znova jasle otvoria, aby tam dieťa chodilo. Zároveň musím si ja vybaviť iným spôsobom to stráženie dieťaťa, aby som mohla pracovať. Takže ten poplatok musím uhradiť dvakrát," sťažuje si mamička.

Ministerstvo práce hovorí, že to závisí aj od zmluvy. "V zmysle, ktorej žiada od rodiča úhradu aj v čase, keď dieťa toto zariadenie nenavštevuje. Napríklad pre chorobu dieťaťa, z dôvodu karantény, či výskytu ochorenia Covid-19. Nežiada však úhradu za stravu," konštatuje hovorkyňa rezortu Michaela Slivková Kirňaková.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy